Инфо телефони за сигурнију куповину станова

У Дирекцији за грађевинско земљиште и изградњу Београда почеле су са радом инфо линије на којима грађани који купују станове могу добити информације да ли инвеститори имају неизмирена дуговања према Граду Београду и Дирекцији.

Бројеви на које се могу добити информације, а који ће радити сваког радног дана, су 344 1106, 2041 321 и 2041 320.

Градски менаџер Горан Весић рекао је да циљ увођења телефона да грађанин који жели да купи стан на територији града, може да провери да ли инвеститор дугује новац за грађевинско земљиште.

"Грађанин ће моћи да буде потпуно сигуран у то да ли купује стан који има неке терете на себи и тако повећавамо сигурност, а истовремено вршимо притисак на инвеститоре да исплате обавезе и плате грађевинско земљиште", рекао је Весић новинарима.

Он је рекао да десетак одсто инвеститора не плаћа обавезе, док остатак веома уредно измирује обавезе према граду и Градска управа је веома задовољна сарадњом са њима.

Према његовим речима, надлежни у Граду су договорили са нотарима да код склапања купопродајних уговора, упозоре купце станова ако није плаћено грађевинско земљиште и да постоји неки спор.

Весић је такође рекао да је време да се прекине са праксом да може да се ради, а да се не плате обавезе према држави, јер новац који се прикупи, од на пример накнаде за грађевинско земљиште, може да се користи за изградњу канализационе мреже, путеве...

"Сваки динар који се не плати за грађевинско земљиште, имамо мање пара за инфраструктуру. Ти који не плаћају грађевинско земљиште, варају купце јер им продају нешто што није потпуно у реду пошто постоји обавеза која није плаћена, а варају и грађане јер када се изгради зграда, она додатно оптерећује постојећу инфраструктуру попут канализације, путева, паркинга", навео је Весић.

Весић је објаснио и да позивом на наведене бројеве грађани могу да се јаве, кажу на којој адреси желе да купе стан, након чега у Дирекцији проверавају податке и обавештавају грађанина да ли је испуњена обавеза за грађевинско земљиште или не.

"Наша обавеза је да им кажемо какав стан купују. Ми са овим покушавамо да им помогнемо ", нагласио је Весић и додао да се убудуће више неће дозвољавати да онај ко не плати грађевинско земљиште добије нову дозволу.

Градски менаџер је такође рекао да ће дуг морати да се плати и да то неће имати везе са доношењем новог Закона о планирању и изградњи.

Весић је рекао и да постоји идеја да се направи систем где грађани на сајту могу да виде податке о сваком објекту који се гради - ко је инвеститор, када је издата дозвола, да ли је било обустављања радова...

Директор Дирекције Бранислав Поповић рекао је да ће почетком 2015. године бити објављен списак инвеститора који имају дуговања, те да постоји 970 уговора око којих постоји спор због неплаћања обавеза према Дирекцији.

"Тих 970 дугује 11 милијарди динара, што за наше услове није мало", рекао је Поповић. Дуговања од 11 милијарди имају и фирме у стечају.

Поповић није могао да прецизира за колико ће цео процес бити окончан и потраживања наплаћена, али је рекао да је досадашња судска пракса показала да инвеститори морају да плате дуговања.

Председник Нотарске коморе Миодраг Ђукановић навео је да акција треба да доведе до појачања правне сигурности приликом промета непокретности, те да су јавни бележници по закону дужни да учеснике у промету непокретности штите од свих неправилности.

"Међу чињеницама које јавни бележници проверавају је провера података из катастра, па самим тим и забележби које се односе на неплаћено градско грађевинско земљиште", рекао је Ђукановић.

Како је додао, легалност и легитимност промета које јавни бележници гарантују је од великог значаја и за грађане и за државне органе, а инфо линије ће смањити број куповина некретнина за које није плаћено градско грађевинско земљиште.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 18. август 2024.
29° C

Коментари

Dobar tekst, ali..
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Zelja za lepotom
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Bravo
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Miss
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Treba li zabraniti lepotu?
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару