Како помоћи деци са урођеним поремећајима

Рано откривање поремећаја код деце веома је важно како би се правовременим лечењем спречила тежа оштећења. Србија има стручњаке за рад с таквом децом, поручила је Илга Ертем, професорка Универзитета Јејл која је, на позив Уницефа, посетила Србију.

У Србији се годишње роди око 18.000 деце са неким проблемом - са ризиком у психо-физиолошком развоју. Родитељи, упркос жељи и љубави, нису довољно оспособљени да сами помажу детету. Најбољи начин да де помогне родитељима и детету са сметњама, јесте да та помоћ буде обезбеђена већ по рођењу, односно када се поремећај установи.

"Када дете прослави први рођендан тада треба и да се социјализује са другом децом. То практично значи - тада дете са посебним потребама треба уписати у дневни боравак - како би се, заједно са другом здравом децом, играло и развијало. И још једна важна напомена - идеално је да стручњак који је започео рад са породицом да је прати и после одласка детета у школу", каже професорка Илга Ертем са Универзитета Јејл.

Без стручне помоћи и великог ангажмана породице, дете са сметњама у развоју нема праве шансе да напредује и развије своје могућности како би се лакше укључило у друштво.

"Неоходан је интензиван рад а научна истраживања показују да треба почети што пре, поготово са превременом рођеном децом . Јер, ако имају неки проблем треба почети на време док је мозак још 'пластичан'", каже др Дијана Лазић-Пушкаш, в.д. директора Завода "Проф. др Цветко Брајовић" у Београду.

Најгора солуција је сегрегација деце са сметњама, смештај у институције и одвајање од породице. Зато би педијатар, по оцени струцњака, требало да буде најближи сарадник родитељима.

Педијатри у свих 158 домова здравља у земљи додатно су обучени да рано уоче поремећаје код малишана. Када је говор у питању, родитељи често тепање, мали фонд речи и теже уобличавање неке мисли приписују размажености или лењости детета.

"Педијатар и родитељ треба да обрате пажњу на то како дете остварује комуникацију, да ли ако га нешто питате разуме, како се развија моторика код детета, да ли показује знаке неспретности, да ли има проблема са видом, да ли показује хипотонију", каже Драгана Цвјетичанин, педијатар завода "Проф.др Цветко Брајовић" у Београду.

Више од четири деценије Завод за психофизиолошке поремећаје и говорну патологију "Проф. др Цветко Брајовић" у Београду једина је референтна установа за лечење деце са сметњама у развоју, не само у Србији већ и у региону. Министрство здравља је покренуло пројекат подршке деци у раном развоју, али и њиховим родитељима.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 28. септембар 2024.
21° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи