Читај ми!

Србија у кораку са информационим друштвом ЕУ

Србија у области електронских комуникација и информационог друштва иде у корак са Европском унијом, оценила је Татјана Матић, државна секретарка за телекомуникације у Министарству трговине, туризма и телекомуникација.

На скупу "Интернет дијалог Србије", Татјана Матић је рекла да то потврђује податак да ће у преговрима са ЕУ међу првима, у марту наредне године, бити отворено поглавље 10 које се бави информационим друштвом и медијима, преноси Бета.

"То је признање да смо у тој области на правом путу и да наша размишљања не одударају од света", истала је Матићева.

Она је навела да је држава кроз законодавне оквире учинила заиста све да уреди електронску комуникацију и да остаје да донесе само још један закон - закон о информационој безбедности, који Министарство трговине, туризма и телекомуникација тренутно ради заједно са свим регулаторним телима.

Како је најавила Матићева, закон о информационој безбедност ће бити донет следеће године и омогућиће свима да користе интернет слободно, као и безбедан развој дигиталног пословања.

"Тај закон ће свима нама омогућити да користимо интернет сигурно, да интернет остане и даље једна отворена платформа у којој сви можемо да узмемо учешће, али да сви грађани, инститиције и привреда осећају сигурно и да је то одрживо", рекла је она.

Матићева је рекла да се нада да ће закон о информационој безбедности помоћи Србији да чвршће ухвати корак са светом, уз опаску да је "примена закона и законске регулативе наша наслабија тачка".

Модератор скупа Милан Добројевић из Министарства трговине, туризма и телекомунијкације, оценио је да ће примена тог закона донети велике трошкове фирмама и државним институцијама.

"Велико је питање колико ће државни органи и компаније то моћи да примене", рекао је Добројевић.

Представник Министарства унутрашњих послова Слободан Недељковић је оценио да је злоупотреба интернета врло софистицирана и да је опасност да се подаци злоупотребе, али је истакао да постоје и начини заштите.

Он је рекао да је потребно формирати тимове за заштиту од сајбер напада, као и тело које ће слати препоруке државним органима у вези са заштитом електронских комуникација.

На данашњем скупу "Интернет дијалог Србије", који је одржан у скупстини Србије, поред питања информационе безбедности, слободе говора и отворености на интернету, било је и речи о новим технологијама и њиховој примени у дигиталној економији.

О томе су представници Владе Србије разговарали са представницима регулаторних тела, пословног сектора и цивилног друштва.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 16. август 2024.
36° C

Коментари

Dobar tekst, ali..
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Zelja za lepotom
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Bravo
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Miss
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Treba li zabraniti lepotu?
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару