Читај ми!

Велика борба против малих "крвопија"

Обилне падавине и високе температуре узрок су великог броја комараца на који се грађани све више жале. Запрашивање је почело у априлу. Надлежни тврде да су средства ефикасна, иако су методе које користимо на Западу забрањене.

Последњих дана велике проблеме праве мале "крвопије". Грађани кажу да комараца има свуда и да су њихови уједи јачи него ранијих година. У Србији се комарци углавном запрашују из авиона. Ова метода је у Европској унији забрањена већ пет година, где се комарци сузбијају док су још ларве. То би и у Србији решило проблем.

"Ви ако инсектицид баците, било о ком средству да се ради, на неки простор - немате контролу где он све може да дође у животну средину. Увек постоје неки негативни ефекти. Нико није спреман да било шта ризикује због тога", објашњава професор Биолошког факултета Жељко Томановић.

Професор Томановић подсећа и да су методе које користимо прилагођене нашем подручју, али и да су средства ефикасна и безбедна по здравље људи.

Ипак, наше методе у борбе против комараца Европа је одавно усавршила.

"ЕУ је пре 20 година уредила многе ствари. Решила је комуналне проблеме и на њиховим подручјима услед уређености обала, неприступачних обала, решавања комуналних проблема, третман комараца из авиона је постао беспотребан", истиче Милутин Ђорђевић из Градског секретаријата за заштиту животне средине.

Ипак, ниједна метода није делотворна када је људски немар у питању, наглашава Ђорђевић, и додаје да ће се све више радити на сузбијању малих "крвопија".

"Много више ћемо морати да улажемо у превентивне мере - почевши од мелиорације, уређења обала, решавања комуналних проблема али и мера личне заштите објеката у којима живимо и мера заштите самих нас у вечерњим сатима када излазимо у природу", додаје Ђорђевић.

Око 40 врста комараца живи у Србији. Овог лета борба са њима биће тежа због нових станишта која су настала у поплављеним подручјима. Најјаче оружје је стрпљење док запрашивање не да резултате.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 29. септембар 2024.
15° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи