Читај ми!

Неуставне одредбе Закона о Правосудној академији

Уставни суд Србије прогласио је неуставним одредбе Закона о Правосудној академији. Утврђено да се у оквиру предлагања кандидата за судије и тужиоце предност противуставно даје полазницима Правосудне академије, у односу на стручне сараднике.

Један од 11 подносилаца иницијативе за оцену уставности закона о правосудној академији је и Удружење судијских и тужилачких сарадника. Предлажу решење на дужи рок, током којег ће Правосудна академија бити наставно-образовни центар свих запослених у правосуђу.

"Током тог транзиционог периода неопходно је да се та установа стави под директну ингеренцију Високог савета судства и Државног већа тужилаца који су као тела једини позвани да штите независност носилаца правосудних функција", рекао је Ненад Стефановић из Удружења судијских и тужилачких сарадника.

Према његовим речима, у оквиру тог периода Високи савет судства и Државно веће тужилаца били би у обавези да донесу правилнике које би примењивала пријемна комисија на Правосудној академији.

У Правосудној академији кажу да раде уобичајено, јер Уставни суд није прогласио неуставном одредбу према којој Високи савет судства и Државно веће тужилаца одређују број полазника који ће се уписати на почетну обуку.

"За први избор судија никад није постојала норма која је говорила о томе да је неко ко је био судијски кадар има предност у односу на неког из банке, привреде, адвокатуре. Ми смо у обавези да ако Високи савет судства и Државно веће тужилаца донесе одлуку о упису пете генерације у септембру да то спроведемо", каже директор Правосудне академије Ненад Вујић.

У Министарству правде објашњавају да су стручне судије и тужиоци циљ стратегије реформе правосуђа, а да је за то задужена правосудна академија. У том смислу планирају се и измене устава.

"Вероватно је данас слутити да то нема утицаја на донешене одлуке, али ће имати утицаја на будуће и конкурсе који су у току, тако да ће бити потребно да се усагласи законска регулатива на начин који ће и даље поштовати стартешка опредељења али у уставним границама", каже помоћник министра правде и државне управе Чедомир Бацковић.

За стручњаке уставног права, одлука Уставног суда је очекивана.

"Овим одредбама Закона о правосудној академији на известан начин се фаворизују полазници правосудне академије у односу на оне кандидате за избор судија основних судова и прекршајних судова, а који нису прошли обуку у правосудној академији. Нема дилеме да је Уставни суд у погледу ових законских одредаба био у праву", каже Владан Петров, професор Уставног права.

У међувремену, Уставни суд је обуставио избор заменика јавних тужилаца који је у току, пошто ће разматрати Закон о јавним тужилаштвима. У Удружењу судијских и тужилачких сарадника очекују да се исти сценарио догоди и са законом о судијама.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 18. јул 2024.
33° C

Коментари

Dobar tekst, ali..
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Zelja za lepotom
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Bravo
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Miss
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Treba li zabraniti lepotu?
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару