Читај ми!

Више од половине грађана за улазак у ЕУ

Подршку чланству у ЕУ даје више од половине грађана, показало је истраживање Канцеларије за европске интеграције Владе Србије. Уколико би се сутра одржао референдум, 51 одсто грађана био би за учлањење, што је један одсто више него претходне године, показали су резултати.

Више од половине грађана Србије подржава чланство Србије у Европској унији, а подршка евроинтеграцији расте, показали су објављени резултати истраживања које је обавила Канцеларија за европске интеграције Владе Србије.

Ако би сутра био одржан референдум с питањем "Да ли подржавате учлањење Србије у ЕУ", 51 одсто грађана Србије гласало би за, што је пораст од један одсто у односу на претходно истраживање.

Против би гласало 22 одсто грађана, што је пад за два одсто у односу на претходно истраживање, 20 одсто не би гласало, док седам одсто не зна шта би одговорило, резултат је истраживања јавног мнења "Европска оријентација грађана Србије - трендови", спроведеног током децембра 2013.

Анкета је рађена према стандарду Евробарометра, а учествовало је 1.038 испитаника старијих од 18 година.

Овај ниво подршке процесу приступања ЕУ објашњава се тиме да се грађани позитивније изражавају о чланству у Унији, у светлу отпочињања приступних преговора са ЕУ, наводи се у саопштењу Канцеларије.

Испитаници су навели да би чланство у ЕУ за 44 одсто њих била добра ствар, 26 одсто грађана сматра да је то лоше, а 29 одсто мисли да то није ни добра ни лоша ствар.

И даље велики број грађана, 68 одсто, сматра да би због добробити самих грађана, односно ради стварања боље уређене Србије, реформе неопходне за улазак Србије у ЕУ требало спроводити и да не представљају услов за чланство.

 Борба против корупције - најзначајнија реформа

Највише грађана, чак 39 одсто, борбу против корупције, која највише утиче на њихов свакодневни живот, сврстава међу најзначајније реформе.

Иако је у односу на претходна истраживања опао проценат оних који сматрају да се Косово поставља као главни услов Србији, највећи број грађана, 39 одсто, и даље ову ситуацију види као главну препреку даљем приступању Србије Европској унији.

У складу с тим, чак 70 одсто грађана разуме важност овог питања и сматра да би проблеме Београда и Приштине требало свакако решавати, независно од тога да ли то тражи ЕУ.

Као главне факторе који отежавају улазак Србије у ЕУ, грађани су наводили политику сталног условљавања ЕУ (38 одсто), неспособност домаћег руководства (12 одсто), као и менталитет људи и неспремност на промене (11 одсто).

Међутим, према резултатима најновијег истраживања, 34 одсто грађана је изразило спремност да се у циљу уласка у ЕУ додатно школује и усавршава, што представља пораст за седам одсто у односу на 2012. годину.

Ипак, за највећи број грађана, њих 45 одсто, чланство у ЕУ и даље представља пут ка бољој будућности младих људи, више могућности за запошљавање (42 одсто), као и могућност за слободније кретање унутар граница ЕУ (40 одсто).

Кад је реч о развојној помоћи Србији, грађани немају јасну слику о томе ко су највећи донатори Србије у последњих 13 година. Званични подаци говоре да су у периоду од 2000. до 2010. године Европска унија и њене државе чланице, са више од 4,5 милијарде евра донираних средстава, допринели развоју Србије.

Канцеларија за европске интеграције од 2002. године редовно спроводи истраживања како би се сагледала процена грађана који су њихови интереси, како виде будућност за себе и своју породицу и очекивања од политичара којима дају мандат да спроводе реформе на путу ка чланству у ЕУ.

Број коментара 5

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 19. август 2024.
32° C

Коментари

Dobar tekst, ali..
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Zelja za lepotom
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Bravo
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Miss
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Treba li zabraniti lepotu?
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару