Читај ми!

Нижа граница за афлатоксин

Контрола намирница показала да су потрошачи у Србији безбедни. Није пронађена ниједна намирница која садржи генетски модификоване организме, а проверене су и количине афлатоксина. Министар Гламочић најављује да ће почетком године вратити дозвољену количину афлатоксина у млеку на 0,05.

Због узнемирености купаца и афера које су потресале српско тржиште, у протеклих неколико месеци ветеринарска, пољопривредна и фитосанитарна инспекција појачале су контролу намирница. Систем надзора ће се мењати, кажу надлежни, и најављују измене Закона о безбедности хране и Закона о генетски модификованој храни. Гајење ГМО, кажу, неће бити дозвољено. Поред тога, држава ће следеће године за контролу хране додатно издвојити око три милона евра.

Инспекције сада месечно контролишу више од хиљаду узорака хране, што је око седам пута више него раније. Њихова оцена је да су потрошачи безбедни. Није пронађена ниједна намирница која садржи генетски модификоване организме, а проверене су и количине афлатоксина.

Министар пољопривреде, шумарства и водопривреде Драган Гламочић каже да је направљен комплетан мониторинг афлатоксина на пољопривредним културма још док су биле на њиви.

"Пратимо их и даље у складиштима и за сада имамо само појединачне случајеве појаве афлатоксина, али у веома малим количинама", рекао је Гламочић.

У наредном периоду не очекује пробелеме са афлатоксином и најављује промену постојећег правилника и за храну и за млеко.

"У првој половини године вратићемо се на 0,05 микрограма по килограму афлатоксина, као што је и раније било", рекао је Гламочић.

Стручњаци оцењују да је велики проблем непостојање националне референтне лабораторије за контролу хране, јер се због тога многе анализе намирница не обављају у Србији. У Министарству пољопривреде кажу да ће таква лабораторија бити оформљена у Батајници у првој половини 2014. године.

Горан Паповић из Националне организаије потрошача Србије каже да свакодневно добијају упит од потрошача и многи се питају ко контролише и кад контролише пеоизводе.

"Праве доказе о контроли немамо. Не постоји национални савет за безбедност хране. Никада није формиран иако је то била законска обавеза из 2009. године. Један од основних задатака тог савета је требало да буде процена ризика и управљање ризицима. Највеће примедбе су управо на квалитет меса и сухомеснатих производа", каже Паповић.

Купце су често узнемиравале информације о такозваним канцерогеним адитивима. Њима, на пример, припадају нитрити, без којих би било немогуће правити сухомеснате производе. Ипак, нитрити као ни било који други адитиви, не би смели да изазову тешка обољења уколико се користе у дозвољеним количинама.

Експерт Европског руководства за безбедност хране Иван Станковић рекао је да се одређеном методологијом у токсикологији процењују граничне вредности, односно одређује прихватљив дневни унос за канцерогене намирнице.

"Тај прихватљјив дневни унос служи онима који управљају ризиком да могу да одреде максимално дозвољене количине у намирницама", каже професор Станковић.

Данас, на све већем тржишту хране није могуће преконтолисати сваки производ. Зато систем мора да буде такав да оне који крше закон о безбедности хране и угрожавају здравље људи, чекају кривичне пријаве и губитак тржишта. Сам појединац ризик може да смањи ако све једе у умереним количинама, а лекари кажу да је најбоље да то буду кувана јела од намирница са пијаце.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 30. септембар 2024.
14° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи