Читај ми!

Колико кошта запошљавање

Потрага за послом је озбиљан посао који, док не дође зарада, доноси трошак. Осим за основне животне трошкове, новац је потребан за плаћање интернета, превоза и, што највише кошта, за стицање додатних знања и вештина похађањем разних курсева.

Пут до посла у Србији за многе дуго траје, а неретко и много кошта. Поред основних животних трошкова, активна потрага за радним местом подразумева и новац за интернет како би се стално пратили огласи послодаваца, затим превоз, али и додатна знања и вештине који се стичу похађањем различитих курсева. Међу њима има бесплатних, али и оних који стају по неколико десетина хиљада динара.

Незапослени шумарски инжењер Јово Лазаревић приближава се тридесетој под родитељским кровом, али не губи наду да ће до радног места ускоро доћи. Искуство му говори да је потрага за послом - озбиљан посао, који док не дође зарада доноси трошак.

"Потребно је платити интернет, не могу очекивати да ми родитељи плаћају. потребно је усавршити се, неки бољи курс енглеског, евентуално неки курс компјутерског програма", објашњава Лазаревић.

Преко интернета, посао најчешће траже млади између 20 и 35 година. Њима недостаје радног искуства, а да би обогатили радну биографију како би је послодавцима учинили привлачнијом, неретко морају додатно да плате.

Елена Ередељановић са сајта за запошљавање "Инфостуд" напомиње да ће на конкурсу боље проћи они који имају такозване меке вештине, тј. вештине комуникације и преговарања.

"Ако се млади додатно образују, за таква занимања, односно кроз такве курсеве, наравно цене тих курсева варирају од 5.000 дин па навише", каже Ердељановићева.

Без посла и без новца, на радно место чекају у просеку две године. Обука за активно тражење запослења коју организује Национална служба за запошљавање даје резултате, али за мање од петине полазника.

"Национална служба с тим у вези организује обуке које подстичу и поспешују знања и посебне вештине, нажалост, не у довољном броју и не за све незапослене", објашњава Тања Бјелобрк из Националнe службe за запошљавање.

Све заступљеније и у Србији, приватне агенције са државном лиценцом своје услуге наплаћују, али од послодаваца. Њихови клијенти, фирме, плаћају стручно усавршавање кандидата.

Александар Хангинама из Агенције за запошљавање каже да има око 4.500 он-лајн тренинга, а поред тога организују се и тренинзи уживо. Различити су за сваку индустрију, посебно за неке дисциплине где људи треба посебно да се едукују.

Незапослени се могу окушати на сајмовима запошљавања, где бесплатне стручне савете даје и Национална служба за запошљавања.

Број коментара 9

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 28. септембар 2024.
26° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи