Читај ми!

Осећај дома у дане празника

Кућна атмосфера за оне без куће. Божић су прославили и најмлађи и најстарији у прихватилиштима, где су пронашли уточиште од хладноће и тешког живота.

У Србији живи око 800 хиљада бескућника или оних који су у ризику да то постану. Уточиште од хладноће и тешког живота су прихватилишта за децу и одрасле, поготово у време празника.  Божић су прославили и најмлађи и најстарији.

Када нема правог дома, онда то постаје прихватилиште. Божићна трпеза за око 150 штићеника.

Штићеници кажу да им ово много значи, јер их подсећа на оно што што су некад имали. 

"Ја сам изгубио стан и породицу пре десетак година, имао сам неки смештај до пре годину дана, међутим и то сам изгубио", рекао је један штићеник.

Осим на ручак, овде долазе по лекове и одећу. Неки ту живе годинама.

"Једини проблем Прихватилишта је капацитет. Постоје листе чекања, у овом тренутку имамо најмање 50 захтева који су на листи чекања", рекла је Стана Будурић из Прихватилишта за одрасле.

Створити осећај дома и празника најмлађима још је већи изазов. Прихватилиште за децу у Београду ради 24 сата дневно и уточиште је за сву угрожену децу.

"Слушамо музику, имамо радионице о вршњачком насиљу, дрогама, о криминалу", каже једна девојчица.

Захваљујући донацијама, хране, одеће и обуће има довољно. Недостаје простор.

"Оно што се годинама овај тим труди јесте да се деца осећају као у свом дому, ми нисмо сасвим сигурни колико су они могли да поштују ова празнична окупљања током претходних година и у свом животу, али ми се трудимо да традиционално, домаћински обележимо овај празник", рекла је васпитач Данијела Стајковић из Прихватилишта за децу.

У ове просторије стижу деца са улице, без родитељског старања, жртве трговине људима, насиља и са поремећајима понашања. Последњих месеци све их је више.

Број коментара 4

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 09. октобар 2024.
20° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи