Читај ми!

Џуџевић: Година школства на босанском језику

У интересу Србије и региона је да 2013. година направи основну прекретницу у положају Бошњака у Србији и остваривању њихових права, оценио је председник Бошњачког националног већа Есад Џуџевић. БНВ ће наредну годину прогласити годином школства на босанском језику.

Председник Бошњачког националног већа (БНВ) Есад Џуџевић оценио је да 2013. година треба да направи основну прекретницу у положају Бошњака у Србији и остваривању њихових права. То је у "дубоком интересу" и Србије и ширег региона, рекао Џуџевић.

Џуџевић је рекао и да Бошњаци у Србији "врхунцем 2012." године сматрају одлуку о увођењу наставе на босанском језику у основним и средњим школама.

"Хоћемо да означимо 2012. као годину деблокаде остваривања права Бошњака у Србији. То је веома важна назнака - да је могуће упорним радом и подизањем капацитета у нашој заједници, да остварите сва права без иједног тренутка илузије да ће нам та права неко дати што смо ми добри, фини, лојални, паметни, него да натерамо државу у којој живимо да нам олакша остваривање тих права", рекао је Џуџевић.

Према његовим речима, Уједињене нације су 2013. годину прогласиле годином толеранције, а БНВ ће је прогласити годином школства на босанском језику, јер је то "велики цивилизацијски преокрет" за Бошњачку заједницу у Србији.

Џуџевић је навео и да је то важно за Србију, којој се на тај начин даје велики допринос у европеизацији и уређивању.

Председник БНВ је навео и да су Бошњаци 2012. годину прогласили годином бошњачког културног наслеђа у Србији и да је читава прошла у том знаку, као и да је 1. марта донета резолуција о положају и остваривању права Бошњака.

"Кроз 10 тачака смо желели да кажемо шта нас боли у овој земљи, да понудимо адекватна решења, да скренемо пажњу Србији у којим сегментима може да исправи кривицу која се односи на стање нашег народа, његова права, оспоравање идентитета које још увек постоји код академских кругова, цркве", рекао је Џуџевић.

Шестог априла је проглашена химна санџачких Бошњака, која је, како тврди Џуџевић, важна компонента у њиховом националном идентитету.

"Ми нисмо ни Турци српског језика, ни Срби турског закона. Ми јесмо Бошњаци босанског језика и богумилско исламске традиције и вере. То је наша дефиниција нашег идентитета, а у 10 тачака смо покушали да понудимо решење и за припаднике наше заједнице и државе у којој живимо", рекао је Џуџевић.

Џуџевић је навео и да су Бошњаци 2010. и 2011. годину означили као године "заустављања процеса остваривања права Бошњака у Србији", као и да су институцији Заштитника грађана поднели тужбу како би чули његово професионално, стручно мишљење да ли је дошло до тог заустављања.

"Добили смо позитивне одговоре", навео је Џуџевић и додао да Бошњаци нису задовољни ни службеном употребом босанског језика и писма и да локалне власти у Прибоју "одбијају да уведу босански језик у службену употребу".

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 16. новембар 2024.
5° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње