понедељак, 31.12.2012, 19:30 -> 19:54
Ко нас је напустио у протеклој години
Србија у 2013. годину улази без многих великих имена који задивљују храброшћу, одлучношћу и талентом. И Свет је ове године остао без многих значајних имена који су оставили траг о времену у коме живимо.
Свет је ове године остао без многих значајних имена: оних који су открићима задужили Планету, оставили писани траг о времену у коме живимо или својим гласом улепшавали стварност.
И Србија у 2013. годину иде без многих великих имена који задивљују храброшћу, одлучношћу и талентом.
"Мали корак за човека, а велики за човечанство", рекао је командант Мисије Аполо 11 Нил Армстронг када је 1969. закорачио на Месец. По повратку на Земљу, уследила је светска турнеја, путовали су председничким авионом Ричарда Никсона, а поздравило их је 100 милиона људи широм Планете. Преминуо је 43 године касније.
Публициста Саша Марковић описује Армстронга као првог амбасадора човечанства истуреног према звездама.
"Можда је његов значај најбоље сумирао Барак Обама у једној реченици после његове смрти када је рекао да свако време има своје јунаке, једино је Нил Амстронг херој за сва времена", каже Марковић.
Човек који је, у време када живот није вредео много, без изгубљене главе осамосталио Македонију. Киро Глигоров био је њен први председник и, у другом мандату, најстарији председник на свету. Преживео атентат 1995. године у центру Скопља, а преминуо у 95. години, у сну, почетком ове године.
Српско друштво остало је без чувених професора и бораца за људска права: Војина Димитријевића, Љубише Рајића и најодважније у борби против корупције - Верице Бараћ.
Повереник за информације од јавног значаја Родољуб Шабић каже да је Верица Бараћ својом храброшћу и енергијом нешто што успева мали број људи.
"Успела је да постане симбол борбе против корупције и то за разлику од, понављам, јако малог броја људи који то икад успе, а успе, по правилу, након смрти. Верица је то постала за живота", наглашава Шабић.
Ксенија Јовановић је играла до последњег даха. Месец дана пре смрти играла је у "Хасанагиници".
Домаће глумиште изгубило је још једну даму - најлепшу жену некадашње Југославије Злату Петковић.
Београд је остао без легендарног угоститеља, вишедеценијског шефа ресторана "Клуб књижевника" Будимира Благојевића Буде. Био је сведок најлепшег духа главног града, када су у њега долазила светска имена, али и инспирација многим домаћим драматурзима.
Захваљујући Светозару Глигорићу, Југославија је сматрана другом велесилом, одмах после Совјетског Савеза. Великан шаха, али и новинар, публициста и композитор.
Напустио нас је и легендарни фудбалски селектор Миљан Миљанић. Био је председник Фудбалског савеза Југославије и први странац који је освојио дуплу круну у шпанском Реалу.
Са сцене је отишао препознатљиви бас. Оперски певач, дугогодишњи члан београдског Народног позоришта и гост највећих светских опера. Живана Сарамандића памтимо по изузетном извођењу руских народних песама.
Са светске музичке сцене отишло је више великана који су обележили последње деценије 20. века. Витни Хјустон, која је ушла у Гинисову књигу рекорда као певачица са највише награда, краљица диско-музике Дона Самер, оснивач "Дип Парпла" Џон Лорд.
"Већина оних које смо изгубили у 2012. години припадају стварно старој гарди музичара који су постављали темеље баш популарној музици, популарном рок енд ролу", каже музички критичар Петар Јањатовић
Светски познати графичар који је обележио ликовну сцену бивше Југославије, Сарајлија Мерсад Бербер, умро је у Загребу.
Један од најпознатијих православних теолога преминуо је почетком јуна. Професор Богословског факултета Радован Биговић. Посвећени свештеник који се, како је записано, опирао скученостима средине.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 3
Пошаљи коментар