четвртак, 27.12.2012, 16:11 -> 17:23
štampajРеаговања на извештај ревизора
РФЗО саопштио да је набавка лекова у надлежности апотекарских установа и локалних самоуправа које су њихови оснивачи. Tврдње државног ревизора у вези са радом државних апотека засноване на погрешном тумачењу примене Закона о јавним набавкама, наводи Радна група државних апотека Србије.
Набавка лекова је у надлежности апотекарских установа и њихових оснивача - локалних самоуправа, па Републички фонд за здравствено осигурање није имао ингеренције да то контролише, речено је у тој установи.
Коментаришући налазе у извештају Државне ревизорске институције о неправилностима у пословању РФЗО-а, портпарол Фонда Сања Миросављевић је прецизирала да закон обавезује апотеке да лекове набављају у складу са прописима, али да посао Фонда није да утврђује због чега оне то нису учиниле.
"Наше је да утврдимо да ли апотеке имају све лекове са наше листе, а не и то како до њих долазе", објаснила је Миросављевић.
Она је истакла да набавку лекова не спроводе ни Фонд ни Министарство здравља, а уколико у том поступку закон није поштован и лекови су набављани без тендера, то је питање за локалне самоуправе, које су оснивачи апотекарских установа.
Државна ревизорска институција је јуче објавила извештај о контроли пословања буџетских корисника у 2011. години у којем је наведено да је највише неправилности уочила у поступцима јавних набавки, од којих више од две трећине чине незаконите набавке лекова.
Главни државни ревизор Радослав Сретеновић указао је да су супротно закону извршене набавке укупне вредности 47 милијарди динара, од чега су 34 милијарде динара куповине лекова за апотеке без поступка јавне набавке.
По налазима ДРИ, све апотеке у Србији, 34 засебне и 44 у склопу домова здравља, су набављале лекове мимо јавних набавки, а то су правдале позивањем на мишљење надлежних органа.
Апотекари: Погрешно тумачење Закона о јавним набавкама
Радна група државних апотека Србије саопштила је да су тврдње државног ревизора у вези са радом државних апотека, тенденциозне и засноване на погрешном тумачењу примене Закона о јавним набавкама.
Све државне апотеке стоје на становишту да су у потпуности поступале у складу са позитивним прописима, на шта је ревизорима указивано и што им је документовано у поступку ревизије, наводи се у саопштењу.
Наводи се да сама чињеница да су све државне апотеке тумачиле и примењивале Закон о јавним набавкама на истоветан начин показује потпуно одусуство намере незаконитог рада.
"Сматрамо да је, између осталог, дужност Државне ревизорске институције да надлежним државним органима предложи да се системски јасно и недвосмислено уреди и питање набавки лекова у државним апотекама, а не да сензационалистички износи тврдњу да је незаконито потрошено 33 милијарди динара", навела је Радна група државних апотека.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар