Читај ми!

Таеквондо

Таеквондо (уметност ударања ногама и шакама) једна је од најстаријих борилачких вештина, а прво појављивање на ОИ имао је у Сеулу 1988. године, престоници земље у којој је настао, Јужној Кореји. Велики број нација прве олимпијске медаље освојио је баш у овом спорту.

Таеквондо Таеквондо

Таеквондо, у преводу "уметност ударања ногама и шакама", борилачка је вештина чији корени датирају из периода Tри краљевства у древној Кореји (око 57. године пре нове ере до 668. године нове ере) када су ратници династије Сила почели да развијају познату борилачку вештину као taekkion ("нога-рука").

Током раног 20. века, теквондо је постао доминантна борилачка вештина, практикована у Кореји. Спорт је тада постао интернационалан и 1973. године основана је Светска теквондо федерација (сада позната као Светски теквондо). Исте године у Сеулу је одржано прво светско првенство у теквондоу.

Правила таеквондоа

Циљ таеквондоа је да спортиста удари противника, а да притом избегне да и сам прими ударац. Заштитни знак ове борилачке вештине је комбинација брзог узастопног покрета ногом и шаком. Борбе се одржавају на осмоугаоној струњачи у три рунде по два минута.

Бодови се додељују према степену тежине коришћених техника. На пример, ударац ногом у главу даје већи резултат од удараца рукама и ногама у труп. Ударци из окрета се такође награђују додатним поенима. Спортисти могу бити кажњени за различите грешке.

Историја таеквонда на олимпијским играма

Таеквондо је премијерно приказан на ОИ у Сеулу 1988. године, као демонстрациони спорт. Био је показни спорт и на Играма у Барселони 1992. године, али је изостао из олимпијског програма у Атланти 1996. Међутим, четири године касније, теквондо се поново појавио као спорт на Играма у Сиднеју 2000, где су одржана такмичења у обе категорије. Таеквондо је од тада део олимпијског програма.

Неке нације су своје прве медаље на ОИ освојиле баш у таеквондоу – Вијетнам 2000, Авганистан 2008, Габон 2012. и Нигер и Јордан 2016.

Такође, Иранке и представнице Обале Слоноваче донеле су прве медаље у категорији жене за своје националне комитете на Играма у Рију 2016.

Категорије на Олимпијским играма:
- мушка до 58 килограма, 68 килограма, 80 килограма и преко 80 килограма
- женска до 49 килограма, 57 килограма, 67 килограма и преко 67 килограма

субота, 21. децембар 2024.
5° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње