Позитивне промене у школском спорту

Спортски савез Београда последњих година велику пажњу посвећује школском спорту. Свесни проблема који се јављају код школске деце услед недовољног бављења физичком активношћу, челници Спортског савеза Београда решили су да врате некадашњи сјај школским спортским такмичењима и на тај начин стимулишу школарце да се у што већој мери укључе у спортске активности.

Иницијатива се и те како исплатила.

"Такмичења се организују у девет спортова: пливању, стрељаштву, гимнастици, атлетици, стоном тенису, фудбалу, кошарци, одбојци и рукомету, а за најмлађе приређујемо мале олимпијске игре", почиње причу Јован Копривица који је недавно именован за генералног секретара Спортског савеза Београда и додаје:

"Такмичења се организују у мушкој и женској конкуренцији и то у три категорије. У првој категорији су ђаци петог и шестог разреда, у другој ученици седмог и осмог, а у трећој категорији су средњошколци. За децу од првог до четвртог разреда организују се мале олимпијске игре које практично представљају тестове спретности на специјално креираним полигонима", објашњава Копривица.

Истраживања која је својевремено спровео Центар за здравље, вежбање и спортске науке казују да је проценат гојазне деце у константном порасту, а у порасту је и број деце које имају проблема са кичмом и видом. Акције које у оквиру школског спорта спроводи Спортски савез Београда ипак уливају наду у оптимизам:

"Прошле године имали смо пораст од чак 40 одсто у броју школске деце која су на нивоу 17 београдских општина учествовала у неком од спортских такмичења. Ове године је тај број повећан за још 20 процената, што доводи до податка да је преко 25.000 школараца из преко 350 школа узело учешће у нашим акцијама. Овако значајан пораст дошао је као последица великог ангажовања и иницијативе коју су уложили градски менаджер Горан Весић, доскорашњи градски секретар за омладину и спорт Славко Гак и Зоран Јовановић који је до мог именовања био на функцији генералног секретара Спортског савеза Београда. Они су препознали значај организовања оваквих манифестација и у великој мери допринели да град Београд из године у годину обезбеђује све више новца за физичку културу младих".

Копривица је посебно нагласио да су за све наставнике и професоре физичке културе обезбеђене новчане награде за сваку утакмицу, да је школама обезбеђен превоз на све мечеве и такмичења ван њихове општине, а за финалне дане такмичења обезбеђује се спортска опрема.

"Жеља нам је да у наредном периоду још више повећамо број учесника и да кроз популарне спортове даље стимулишемо децу да буду физички активнија. Покушавамо да нађемо што је могуће више партнере, компанија које препознају значај свега овог што радимо за будућност наше децу и које су спремне да улажу како бисмо школама омогућили што више спортских реквизита, реновирање фискултурних сала и што више слободних термина за бављење спортом. Сувишно је и истицати значај тога", поручује он.

Прво наредно велико такмичење заказано је за петак, 21. април када ће бити одржано градско финале у рукомету:

"Челници градске управе су нам много помогли да ово такмичење буде организовано у малој дворани Београдске арене, а велике су шансе да ће се ту одигравати и сва будућа финала у свим такмичењима. Промотери финала школског првенства у рукомету биће селектори наше мушке и женске репрезентације Јовица Цветковић и Љуба Обрадовић којима дугујемо велику захвалност јер ће својим присуством увеличати овај догађај, а најуспешнијима ће и доделити медаље. Према најавама, међу гостима би требало да буде и градоначелник Синиша Мали. Прошле године смо у Шумицама на фудбалском финалу имали преко 2.000 деце на трибинама, а на кошаркашком финалу у хали "Ранко Жеравица" више од 2.500 малишана. То је показатељ да су деца жељна оваквих манифестација, а на нама је да створимо све неопходне услове да се та такмичења још више развијају и добију на значају", закључио је Копривица.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 03. октобар 2024.
17° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи