Прва титула у историји за Чиле!

Чиле – Аргентина 4:1 (пенали). Чиле савладао Аргентину, после извођења пенала, и први пут у историји постао је шампион Јужне Америке. После 120 минута игре није било голова.

Фудбалска репрезентација Чилеа први пут у историји освојила је Куп Јужне Америке. Чилеанци су на Националном стадиону у Сантјагу, пред својом публиком, били бољи од Аргентине после извођења пенала 4:1.

Ова генерација Чилеа урадила је нешто што ниједној другој у 99 година дугој историји Копа Америке није - да савлада Аргентину и, што је много важније, окити се шампионским пехаром.

Предвбођени Аргентинцем Хорхеом Сампаолијем, Чилеанци су били бољи ривал током 120 минута игре, али до победе су морали да стигну после пенал-лутрије.

Једино је Лионел Меси био стрелац за Аргентину, али је то мала утеха за најбољег играча планете, који никако не успева да са "гаучосима" освоји вредан трофеј.

Аргентинци су тако и трећи пут у историји остали без трофеја Копа Америка, а да су годину дана раније остали "кратких рукава" у финалу Светског шампионата.

Овако је протекло финале у Сантјагу:

00.47 - Санчез погађа, Чиле је шампион Јужне Америке, први пут у историји.

00.46 - Арангиз погађа, Браво брани ударац Банеге - 3:1 за Чиле.

00.45 - Видал сигуран, Игуаин непрецизан. Чиле у предности...

00.43 - После прве серије - 1:1, сигурни су Фернандез и Меси.

00.37 - Ни после 120 минута игре нема победника у Сантјагу. Трећи пут у историји, освајача Копа Америке одлучиће извођење једанаестераца.

00.20 - И даље нема голова. Велику прилику за Чиле пропустио је Алексис Санчез у самом финишу првог продужетка.

23.58 - Ни после 90 одиграних минута нема голова. Победника Копа Америке одлучиће продужеци. Или можда не...