Успаванка, а онда шок у Лансу – Португалија избацила Хрватску!

Ретко шта на свету ће вам сломити срце као фудбал. Питајте само фудбалере Хрватске. Екипа која је показала јако пуно у групној фази такмичења (можда и понајвише, захваљујући неким летаргичним издањима Немачке и Шпаније), испала је од врло прозаичне Португалије након јако чудних 120 минута. Португалија је, тако, након прве победе у продужецима у својој историји, постала и једина селекција која од 1996. године стиже до четвртфинала сваког Европског првенства.

Од самог почетка меча на стадиону „Болар - Делелис" видело се да ће ово бити један меч другачији од осталих. Један јако чудан меч, ако желите. Као оне партије карата у којима противник намерно игра слабо, уљуљка вас и натера да се опустите, а онда вам на крају, једном сјајном руком, узме све и остави вас слуђене.

Постоје три врсте екипа на свету - оне које су више од скупа квалитета својих играча, које су хармоничне и у којој се атрибути сваког од фудбалера допуњују и тако увећавају (што и јесте крајњи циљ тактике), оне које су само збир квалитета својих играча и ништа више и, напослетку, оне које су некако мање од укупног квалитета фудбалера којим располажу. Хрватска је у првој групи, Португалија је у трећој.

Штавише, Фернандо Сантош то недвосмислено, иако не експлицитно, и признаје, сваки пут када готово манично мења облик свог тима. Португалија је на овом првенству прво играла у ромбу (4-1-2-1-2), затим у 4-3-3, да би меч против Хрватске почела у равном 4-4-2 систему. Међутим, ово није био обичан, конвенционални 4-4-2 какав игра, рецимо, Исланд.

Нани и Кристијано Роналдо су стајали широко у првој линији средњег блока, а између њих су улазили Адријен Силва - који је играо ригидну одбрану човек-човека на Луки Модрићу, што је и једини разлог што је био у саставу - као и бочни везни фудбалери Жоао Марио и Андре Гомес. Иза свих њих, Вилијам Карваљо је такође био врло оријентисан на човека, због чега је током периода утакмице било врло тешко одредити шта то тачно Португалија ради, јер су положаји првих четири или пет фудбалера били одређени искључиво кретањем Хрвата.

Био је то начин брањења, више чудан него ингениозан, који је успео да неутралише Хрватску. Лука Модрић је морао да се спушта по лопту, разбијене су офанзивне везе између њега и Ракитића (основ игре овог тима), чиме је прогресија лопте отежана, делом и онемогућена.

Због тога је први шут на мечу виђен након 24 минута и 40 секунди, када је Пепе, после прекида, шутирао главом преко гола. Хрватска је први пут шутнула на гол Руија Патрисија након 29 минута и 31 секунде, када је шансу (у било којој другој утакмици ово не бисмо назвали шансом) имао Иван Перишић, један од три понајбоља фудбалера на турниру до овог меча.

Португалија је играла као екипа свесна своје инфериорности у односу на ривала, што је, ако тако нешто постоји у овом моменту, нека утеха за Хрватску. Роналдо је у првом полувремену имао 19 додира са лоптом, од чега ниједан у казненом простору ривала. Толико је дефанзивно усмерена била његова репрезентација, и то против тима са којим је, до вечерас, одиграла три меча и ниједан изгубила (није примила чак ниједан гол).

Хрватска је тим који доста полаже на високи пресинг (најчешће је то ниски нападачки пресинг, односно онај који се догађа у доњој половини нападачке трећине терена). Иако у њему има мана - што се видело код гола који су примили од Шпаније - он их је генерално добро служио у Француској. Њиме су рециклирали посед, али и отимали лопту у ситуцијама када су линије ривала недовољно склупчане да би их зауставили. Португалија је препустила лопту Хрватској и тако их лишила овог њиховог потентног оружја.

Најбоље прилике за наше западне суседе, и то чак три, имао је Домагој Вида, наравно после прекида. Иван Перишић је, такође, погодио стативу, али када је то учинио био је већ 116. минут.

У наредном нападу, Ренато Санчез, чији улазак, динамичност, брзина мисли и способност да са лоптом нападне простор су још једном покренули Португалију, покренуо је напад после кога је Роналдо први пут шутирао на мечу (до овог меча на гол је шутирао 32 пута). Био је то први ударац у оквир гола на сусрету (статива се не рачуна као оквир гола) који је ушао у историју као први на Европским првенствима у којима за 90 и оно мало још минута није упућен ниједан ударац у оквир гола.

Роналдо је, дакле, шутирао, Субашић је одбранио али је Рикардо Кварезма убацио лопту у празну мрежу, постижући први гол на ЕП у продужетку још од Андреја Аршавина у мечу са Холандијом пре осам година. Између првог ударца у гол на мечу и последњег, одлучујућег, прошла је једна секунда (116:08 – 116:09). Једна секунда и Хрватска је испала...

Домагој Вида, уместо да слави макар један погодак у Лансу, остао је на земљи, са рукама преко лица. Ако вам је потребна слика која персонификује боље овај меч, не тражите даље од ове.

Кварезма је постигао свој осми гол за Португалију, а постао је и њен други најстарији стрелац на Европским првенствима (има 32 године).

Португалија ће у четвртфиналу Европског првенства играти са Пољском.

Број коментара 21

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 23. децембар 2024.
5° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње