Ана Дандоло

Прва жена која је понела титулу српске краљице била је супруга Стефана Првовенчаног, првог српског краља.

Ана Дандоло је била унука моћног млетачког дужда Енрика Дандола. Почива у манастиру Сопоћани, где се налази и фреска посвећена тренутку њене смрти, када јој душу прихвата анђео, док јој крај узглавља стоје Христос и Богородица.

Стефан се оженио Аном (која је Стефану била трећа жена) 1217. године и са њом имао синове Предислава (касније архиепископ Сава II) и Уроша (касније краљ Стефан Урош I).

Ана је била ћерка Ранијера Дандола, вицедужда Венеције и прокуратора Сан Марка. Њен деда био је чувени дужд Енрико Дандоло, који је током Четвртог крсташког рата организовао нападе на Задар (1202) и Цариград (1204).

Породица Дандоло је у то време имала велики утицај јер је један њен припадник, Јован Дандоло, био и дубровачки кнез. Дубровачка општина је управо 1215. године склопила врло повољан, пре свега трговачки уговор са српским жупаном. Колико је кнез Јован имао удела при склапању брака, није познато.

Пошто су крсташи у Четвртом крсташком рату 1204. заузели Цариград и срушили Византијско царство, Стефан Првовенчани је потражио подршку на западу и нашао ју је код Млечана.

Венецијанка Ана Дандоло крунисана је заједно са Стефаном 1217. године у Цркви Св. Петра и Павла у Расу.

Чињеница је да је краљица Ана надживела свог супруга скоро пуне четири деценије. На такав закључак јасно упућује чувена фреска "Смрт краљице Ане Дандоло", која је насликана на северном зиду припрате Цркве Св. Тројице у Сопоћанима.

На фресци је приказана краљица Ана на одру у тренутку када њену душу прихвата анђео, а на њеном узглављу појављују се Христос и Богородица. Око одра је окупљен српски двор.

Њен син и краљ Урош Ι представљен је у владарској одежди с круном на глави, иза њега стоје принчеви Драгутин и Милутин, а иза њих принцеза Брнча, док леву руку краљице држи и љуби њена снаха краљица Јелена.

На фресци је насликан и архиепископ Сава II. Ана је, дакле, очигледно надживела свог супруга. Поставља се питање када је настао сопоћански живопис. Општеприхваћена теза је да је настао између 1263. и 1268. године. Тада треба сместити и смрт Ане Дандоло.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 29. јун 2024.
32° C

Коментари

Dobar tekst, ali..
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Zelja za lepotom
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Bravo
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Miss
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Treba li zabraniti lepotu?
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару