среда, 14.06.2017, 11:39 -> 12:02
štampaj"Тин - 30 година путовања" на јесен на ХРТ-у и РТС-у
Биографски играно-документарни серијал "Тин - 30 година путовања", први заједнички пројекат ХРТ-а и РТС-а после потписивања протокола о сарадњи, прати живот највећег хрватског песника Тина Ујевића. Серијал ће премијерно бити приказан на ХРТ-у крајем октобра, а тада би и, како је најављено, требало да буде емитован и на РТС-у.
Серијал о животу Тина Ујевића имаће четири целовечерње епизоде, од по 55 минута, а премијерно приказивање кренуће на Хрватској радио-телевизији крајем октобра ове године, да би се последња епизода емитовала на годишњицу смрти Тина Ујевића.
Редитељ и одговорни уредник Драмског и домаћег серијског програма РТС-а Марко Новаковић рекао је, приликом примопредаје хард-диска са свим епизодама, да би серијал требало да буде приказан на РТС-у након или паралелно са приказивањем на ХРТ-у.
"С обзиром на то да смо одређени део година живели заједно, наравно да постоје личности које су нам заједничке и које су боравиле на нашем тлу из Хрватске, али и одавде на хрватском тлу. Неке од њих, као што је Тин Ујевић, заслужују овакве приче", нагласио је Новаковић.
Серија је снимана на више локација, у неколико држава, пратећи Ујевићев живот из животне фазе у фазу и кроз све оне крајолике којима је песник "путовао" током живота. Између осталог, снимано је у Вргорцу, Макарској, Сплиту, Загребу, Паризу, Сарајеву и Београду.
Јосип Поповац, помоћник директора продукције ХРТ-а, објаснио је да је снимање било нарочито захтевно у Сарајеву и Београду, где је Ујевић провео 10 година свог живота. Снимало се у Скадарлији, на Дунаву, на Ташмајдану...
Пројекат "Тин - 30 година" путовања био је, каже Поповац, захтеван и због реквизита и снимања на оригиналним локацијама.
Јасмина Божиновска Живаљ, уредница у продукцијском одељењу драме ХРТ-а и уредница пројекта о Тину Ујевићу, сматра да су јавни сервиси Хрватске и Србији урадили велики и добар посао, у који је, напомиње уложен не само новац већ и знање и енергија.
Серијал приказује Ујевића раскиданог животним одлукама, који живи на ивици, боeмски, супротстављајући се малограђанском конформизму током двадесетих и тридесетих година 20. века.
Узбудљива и турбулентна историја Европе - распад Аустроугарске, време пред Први светски рат, настајање идеје Југославије - коју Ујевић живи и кроз њу пати, објасниће нам корене и узрок проблема и њихове последице које и данас живимо.
"Када говоримо о годишњицама, ваља рећи да је пре 105 година Тин Ујевић емигрирао, односно да је прогнан из Аустроуграрске и изабрао је Београд као своје уточиште и то је био почетак његових београдских дана. Био је део културног и књижевног круга, део боемије", указао је главни и одговорни уредник Културно-уметничког програма РТС-а Небојша Брадић.
"Мислим да ће оваква серија, конципирана амбициозно, реализована посвећено доћи до своје публике и у Хрватској и у Србији, а надам се да ће и у другим државама бити интереса за један овакав производ", каже Брадић.
Серијал потписује троје сценариста - биограф Тина Ујевића, Јасен Боко, косценариста је драматург Лада Маринац Краљ, а трећи је сам редитељ Давор Жмегач.
Заменик главног и одговорног уредника Културно-уметничког програма РТС-а Мишко Милојевић посебно је нагласио чињеницу да су Јасен Боко и Лада Маринац Краљ некада студирали у Београду који су се, каже, кроз овај пројекат на неки начин вратили у српску престоницу.
Постојала је, истиче Милојевић, изузетна спрега између колега из Загреба и београдске екипе: "Ту се нека спона поново успоставила и то је обећање за даљу сарадњу".
Четвороделни серијал расветлиће лик Тина Ујевића као песника, али и као политичког активисту у младости који је био присталица југословенског уједињења. Осветљава се и његов бунтовнчки и боемски дух, када су му кафане кућа.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар