уторак, 01.11.2016, 15:19 -> 11:08
štampaj60 година Атељеа 212 на РТС-у
Поводом 60 година Атељеа 212, Радио-телевизија Србије обележиће јубилеј овог позоришта емитовањем емисија "Атеље 212 - 60 година" и репризом снимака представа Атељеа 212 у оквиру серије "ТВ театар".
Специјална емисија поводом овог јубилеја коју припрема Редакција за културу и уметност "Атеље 212 - 60 година", својеврсни је осврт на најзначајније тачке и тренутке који су обележили његову историју.
Атеље 212 остаје упамћен као симбол авангардне сцене, окренут непрекидном истраживању модерних редитељских и глумачких израза, те откривању нових домаћих драмских текстова и промовисању драма водећих европских и америчких аутора.
У времену оштрог, репресивног система који није дозвољавао слободну критичку мисао, Атеље је опстајао као театар провокативног и иновативног приступа. Београдска публика гледала је драме Бекета, Јонеска, Сартра, Шоа, Камија, Олбија, Бонда. Осим великих светских аутора, Атеље је можда најзаслужнији као театар који негује домаћи драмски текст. Развојни пут Боре Шнајдера, Крмећи кас, Љубинко и Десанка (Александар Поповић), Маратонци трче почасни круг, Свети Георгије убива аждаху, Радован Трећи (Душан Ковачевић), Улога моје породице у светској револуцији (Бора Ћосић), Чудо у Шаргану (Љубомир Симовић), Очеви и оци (Слободан Селенић) представљају темеље савременог домаћег драмског текста, а своје праизведбе имали у овом позоришту.
Захваљујући енергији, визији и залагању Мире Траиловић, која је Атеље пратила од самог оснивања и била дугогодишња управница, ово позориште успело је да се својим субверзивним, оштрим, критичким, неретко комичким тоном и специфичним хумором, наметне као једно од најзначајнијих београдских позоришта - колевка авангарде; кућа из које је настао наш највећи интернационални фестивал БИТЕФ; и сцена на којој су неке од својих најважнијих улога остварили Зоран Радмиловић, Бора Тодоровић, Петар Краљ, Неда Спасојевић, Слободан Перовић, Ружица Сокић.
Како је од камерног театра у згради Борбе, Атеље постао "најбоље позориште иза гвоздене завесе", шта је било посебно у глумачком изразу ансамбла овог позоришта, како се Мира Траиловић са својим сарадницима борила са забранама и цензуром, те које су карактеристике Атељеа данас и колико је он остао веран идеји коју су развијали Мира Траиловић, Јован Ћирилов и Борислав Михајловић Михиз, у емисији говоре људи који су пратили развој Атељеа 212, у различитим етапама његове богате историје: Предраг Бајчетић, Вера Чукић, Рената Улмански, Борка Павићевић, Љубомир Симовић, Дејан Мијач, Егон Савин, Горица Поповић, Бранимир Брстина, Дара Џокић, Милица Михајловић, Исидора Минић, Небојша Илић, Дејан Дедић, Снежана Тришић, Борис Лијешевић, Јелена Мијовић и Гордана Гонцић.
Уредник и сценариста: Тамара Барачков
Редитељ: Мишко Милојевић
У оквиру серије ТВ театар у октобру је већ емитован снимак позоришне представе "Ревизор", Михаила Гогоља, у режији Иве Милошевић, чиме је започето емитовање представа овог модерног српског театра.
Циклус се наставља 5. новембра, у месецу обележавања 60 година Атељеа 212, када ће ТВ театар приказати најпознатију трагикомедију Александра Поповића, "Развојни пут Боре Шнајдера", у режији Бранка Плеше. Ову "антидраму" је еминентни жири позоришних зналаца прогласио за најбољи српски драмски текст у првој половини Двадесетог века. У представи играју Бранко Плеша, Бора Тодоровић, Ружица Сокић и плејада звезда Атељеа 212. Премијера је била 12. фебруара 1967. године.
"Корешпонденција", по тексту четвртог тома "Златног руна" Борислава Пекића, у режији Арсенија Јовановића /ТВ театар 12. новембар/ је представа, у којој су бриљирали Данило Бата Стојковић, Зоран Радмиловић, Ружица Сокић, Мира Бањац, Петар Краљ... Ову епистоларну драму публика је много гледала и добила је, као и друге представе из овог циклуса ТВ театра, готово сва значајна позоришна признања. "Корешпонденција" је премијерно изведена 1982. и одиграна је 298 пута у 22 године, колико се задржала на сцени Атељеа 212.
Мира Траиловић, легендарна дугогодишња директорка Атељеа 212, режирала је, 1975. године, један од најлепших текстова српске драматургије, "Чудо у Шаргану" Љубомира Симовића. Овај незаборавни позоришни хит, који се "догађа хиљадудеветстошездесетинеке године, у кафани "Шарган", испред ње и на оближњем периферијском гробљу" запамћен је како по изврсној инсценацији, тако и по незаборавним улогама Мире Бањац, Јелисавете Саблић, Ружице Сокић, Аљоше Вучковића, Милутина Бутковића, Петра Краља и других сјајних глумаца овог театра. ТВ театар 19. новембра.
Фридрих Шилер, велики немачки писац, који је живео у Гетеово време, написао је трагедију "Марија Стјуарт", о ривалству и непријатељству између енглеске краљице Елизабете и њене рођаке, Марије Стјуарт, коју је краљица, у страху да ће је свргнути са престола, заточила и казнила... У режији Љубомира Драшкића, такође дугогодишњег директора Атељеа 212, Елизабету изврсно тумачи Светлана Бојковић, а несрећну Марију Стјуарт надахнута Дара Џокић. ТВ театар 26. новембра.
Уредница ТВ театра РТС је Драгана Бошковић
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар