Србија у Великом рату

После веома успешне премијере документарно-играног филма "Србија у Великом рату" на Првом програму РТС-а прошле године, Радио-телевизија Србије је припремила и истоимену серију у пет епизода које ће се емитовати уторком у 22.00 на Првом програму РТС-а

Кроз хронологију догађаја, са низом нових детаља, у серији се описују успеси, подвизи, страдања и трагедија српске војске, државе и народа у Првом светском рату.

Геополитички односи пред Велики рат, интереси великих сила и положај Србије, српски уступци и аустроугарски ратни ултиматум - тема су прве епизоде серије. Такође, у овој епизоди говори се и о српској војсци, бомбардовању Београда 1914. године и славној Церској бици.

У следећим епизодама серије, осим осврта на најзначајније битке које је српска војска тих година војевала (Битка на Дрини, Колубарска битка, Кајмакчалан, пробој на Добором пољу...), биће речи и о судбини српских војних заробљеника и цивила у логорима широм Европе. Посебна пажња посвећена је животу у окупираној Србији, чије је становништво, скоро четири милиона људи, живело у бугaрској и аустроугарској окупационој зони изложено глади, интернацијама и убиствима.

О страхотама и трагедији која је тих година задесила целокупан српски народ говоре најеминентнији српски, али и инострани историчари. Поред најбољих познавалаца прилика Првог светског рата са овог подручја, у филму учествују и најпознатији проучаваоци Великог рата у Европи: професори са Кембриџа, Сорбоне, Ломоносова и Универзитета у Бечу.

Филм је сниман у 13 земаља (Србија, Албанија, Грчка, Македонија, Аустрија, Чешка, Словачка, Мађарска, Румунија, Бугарска, Русија, Тунис и Француска). Екипа Радио-телевизије Србије која је реализовала овај филм прва је новинарска екипа која је после 100 година прошла путем којим је ишла српска војска у периоду од 1915. до 1918. године.

Снимане су албанске планине и мочваре. На основу фотографија из времена Првог светског рата биране су локације. Места битних догађаја забележена су и век касније. Снимано је на Кајмакчалану, Крфу, на Добром пољу, планинском врху са кога је извршен пробој Солунског фронта, у Солуну.

Снимљени су скоро сви споменици и гробља на којима су остала да леже тела српских војника и цивила (Зејтинлик, Војничко гробље у Битољу, спомен-костурница на Кајмакчалану, у Крупњу, Лазаревцу, војничко гробље у Тијеу крај Париза, гробље у Бизерти, у Мензел Бургиби).

Драгоценост филма представљају и кадрови гробаља српских ратних војних заробљеника и цивила у Маутхаузену, Ашаху, Нежидеру, Јиндриховицама, Нађмеђеру, Араду и Софији.

Игране сцене у филму представљају реконструкцију важних историјских догађаја и оне су засноване на сведочењима савременика која су остала забележена у историјским књигама или ратним дневницима. На тај начин и игране сцене, поред аутентичних фотографија и архивских кадрова, представљају својевстан историјски документ.

У играним секвенцама појављују се најпознатији српски глумци. Војводу Радомира Путника игра Воја Брајевић, војводу Живојина Мишића Бранислав Лечић, у улози Николе Пашића појављује се Мики Крстовић. У филму глуме и Никола Ракочевић, Срђан Тимаров, Љубивоје Тадић, Бранко Јеринић, Владимир Јоцић...

Српске војнике у ратним сценама верно су одиграли припадници Специјалне бригаде Војске Србије, припадници Треће бригаде Копнене војске Србије као и будући официри, кадети Војне академије. Симулације ратних борби изведене су на Пасуљанским ливадама и Делиблатској пешчари. Прелазак српске војске преко албанских планина сниман је на Копаонику.

Документарно-играна серија урађена је у продукцији Радио-телевизије Србије и Министарства одбране, односно Војнофилмског центра "Застава филм". Серија је финансирана средствима Владе Србије у оквиру програма обележавања стогодишњице од почетка Првог светског рата а под покровитељством Министарства културе Републике Србије.

Документрано-играна серија "Србија у Великом рату" биће на програму од 13. октобра, уторком, на Првом програму РТС-а у 22 сата.

Аутор серије "Србија у Великом рату" је Слађана Зарић, а редитељ Ивана Стивенс.

Главни и одговорни уредник Информативног програма у чијој продукцији је серија направљена је Ненад Љ. Стефановић, новинар Весна Илић, директор фотографије Петар Вујанић, камера Бојан Даниловић и Иван Васиљевић. Сценограф је Снежана Поповић, костимографи су Невена Миловановић и Биљана Михаиловић. Сниматељ звука је Бранко Стојановић, дизајнер звука Бојан Манговић, а графички дизајнер Борко Ћирић.

Музику за филм компоновао је Владимир Тошић, монтажери су Марија Богичевић и Мирјана Митровић, продуцент Добривоје Илић, а извршни продуценти пројекта "Србија у Великом рату" су Снежана Родић Синђелић и Мате Вујновић. Стручни консултанти су Милош Ковић, Александар Животић, Иван Мијатовић, Слободан Ђукић и Дмитар Тасић.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 27. децембар 2024.
0° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње