Промоција књиге "Тврђаве на Дунаву"

Представљање књиге "Тврђаве на Дунаву" у издању Радио-телевизија Србије и ИК Прометеј одржаће се у Галерији РТС у четвртак, 24. маја 2018. у 13 сати.

Књига Тврђаве на Дунаву произашла је из потребе да се широком кругу читалаца представе тврђаве које су грађене на обалама Дунава у Србији, а од којих су сачувани значајнији остаци. Ове тврђаве су међу најважнијим у Србији и говоре о историји ових простора, ратним дејствима, некадашњем животу, навикама, начину градње, развоју војне архитектуре. Иако се тврђаве често помињу у домаћој историографији и популарним публикацијама, о њима је детаљније ретко писано. Подаци о њима су често противуречни, а многи делови тврђава су и даље непознаница.

У књизи је представљено дванаест тврђава - Диана, Понтес, Бач, Сланкамен, Фетислам, Голубац, Смедерево, Рам, Кулич, Земунска, Београдска и Петроварадинска тврђава. Иако Бач није на самој обали, близина реке је својевремено условила његову градњу због чега је и ова тврђава уврштена у књигу. У овој публикацији се кратко говори и о тврђави Кулич, о којој нема пуно података. Њени остаци су тешко доступни на терену, а по досадашњим истраживањима утврђено је да је саграђена у исто, или приближно исто време са рамском тврђавом. У оквиру рамске тврђаве говори се укратко и о античким утврђењима који се налазе у близини Рама. Вишевековни развој тврђава на Дунаву приказују бројни сачувани историјски извори (писани, картографски и ликовни), као и резултати археолошких истраживања. Као највећа река Европе, која спаја велик број култура, народа, обичаја и поднебља, Дунав је био неисцрпна тема путописаца и гравера 18. и 19. века. У књизи су коришћени археолошки, историјски и други публиковани извори, истраживачки радови стручњака Републичког, Покрајинског, Београдског и регионалних завода за заштиту споменика. Такође коришћени су записи путописаца, народна предања и легенде, новински чланци. Детаљније су наведене историјске прилике у којима су тврђаве настале и развијале се, као и њихов архитектонски склоп, док је покретни археолошки материјал само кратко поменут...

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 23. новембар 2024.
0° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње