Нови наслови РТС Издаваштва

Књига „Дневник (1896–1920)"

Импонзантно дело по обиму и значају - „Дневник (1896-1920)" Јована М. Јовановића Пижона.

Књига „Дневник (1896–1920)" Књига „Дневник (1896–1920)"

Jован Јовановић (1869-1939) био је један од значајнијих учесника у политичком животу Србије пре и током Првог светског рата, као и у потоњој југословенској држави. Јован је у државној служби био од 1892. године, понајвише у дипломатији, док је у Министарству иностраних дела радио од 1896. године, са којом почиње и књига „Дневник". Као дипломата службовао је у скоро свим дипломатским звањима, док је 1904. године постављен и за шефа Конзуларног одељења, а 1911. за начелника у Министарству иностраних дела. Два пута је био на значајним функцијама - министар спољних послова (1912.) и министар помоћник (1914-1916). Јован није уредно водио белешке све до 1914. године, али јесте у периоду 1915-1918, а делимично и до 1920. године. Недостају дневнички записи из значајне 1914. године. Нема их сачуваних у било ком облику у његовој заоставштини у Архиву Југославије, нити се ишта поуздано зна о њима. Сви они су непосредно или посредно везани за тему одговорности Србије за избијање Првог светског рата. Ипак, постоје неки од његових радова о догађајима из те године објављени у периоду 1925-1930 године, на које су приређивачи ове књиге скренули пажњу.

Вредна је спомена и Јовановићева књижевна делатност. Био је сарадник завидном броју листова и часописа, како у земљи, тако и у иностранству. Скоро сви радови које је написао односе на две теме: на спољну политику Србије и на национално питање. Пишући о овим појавама после завршетка Првог светског рата, нарочито о првој, Јовановић је обилато користио своје дневничке записе, који нажалост нису сачувани у целини. Није познато да ли их је уништио аутор након што су искоришћени, или су нестали на неки други начин.

„Дневник" обухвата време када је обављао дипломатске послове; из тог разлога је, пре свега, посвећен спољној политици Краљевине Србије. Јовановићев Дневник је ретко коришћен у историографији. Рукопис је малтене нечитљив, мастило избледело, слова исписана ситно,... Управо из ових разлога, „Дневник (1896-1920)" у издању РТС Издаваштва, Прометеја и Архива Југославије, који су приредили Радош Љушић и Миладин Милошевић, представља импонзантно дело и по обиму и по значају.

Књигу потражите у продавници ПГП-а на Зеленом венцу, Југ Богданова 2, или наручите на број телефона: 011/655-27-35, односно путем мејла: prodajaknjiga@rts.rs.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 23. новембар 2024.
2° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње