Читај ми!

Награде „Теодор Павловић” др Милану Мицићу и Милораду Грујићу

Награда „Теодор Павловић” за најбољу књигу припала је др Милану Мицићу за књигу „Аб ово” у издању РТС Издаваштва.

Жири у саставу др Мирјана Брковић (председник), проф. др Срђан Шљукић и Радован Влаховић донео је једногласну одлуку да Награда „Теодор Павловићза најбољу књигу припадне др Милану Мицићу за књигу „Аб ово" у издању РТС Издаваштва, а Награда „Теодор Павловић" за животно дело књижевнику Милораду Грујићу.

Награде се додељују у оквиру манифестације Дани Теодора Павловића коју организује Банатски културни центар из Новог Милошева у сарадњи са Матицом српском из Новог Сада, под покровитељством Општине Нови Бечеј и Месне заједнице Ново Милошево. Манифестација ће се одржати по деветнаести пут од 27. септембра до 5. октобра 2018. године у Новом Милошеву. Награде ће Милораду Грујићу и др Милану Мицићу бити уручене 27. септембра у 19:30 часова у Банатском културном центру у оквиру свечаног програма отварања манифестације.

О књизи „Аб ово" Милана Мицића

„Једанаест садржински разноликих прича, које кореспондирају на идејном плану, уланчавајући се у јединствену целину у којој аутор Милан Мицић проговара о судбини појединца у трагичном искуству историје, о судбини човека ствараоца, о уметнику и уметности, о традицији и идентитету, духовном, културном и националном, о смислу човекових напора да у историјском невремену остварује хуманистичке идеале. Оденуте у рухо згуснутих метафора, ониричких и фантастичних слика, обликоване поетским језиком богате асоцијативности - оне сведоче о изразитој језичкој имагинацији и инвенцији свог аутора, прикључујући се симболичко-поетској струји савремене српске прозе." (Биљана Мичић)

Теодор Павловић (1804-1854), који је рођен у Карлову, данашњем Новом Милошеву, био јеобновитељ и реформатор Матице српске, њен први секретар, уредник „Летописа" Матице српске, оснивач Галерије Матице српске, оснивач прве музејске збирке у Срба, новинар и родоначелник журналистике у Срба, адвокат, књижевник, преводилац - једна од најистакнутијих, а неправедно заборављених, личности српског народа у првој половини 19. века, чије је прегалаштво дало трајни допринос српској култури.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 03. мај 2024.
11° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво