понедељак, 13.05.2013, 00:29 -> 09:39
Аутор: Текст: др Милија Белић
Одржана од 15. до 29.05.2013.
Нова српска апстракција
Историју српског модернизма није могуће посматрати независно од непосредних друштвених околности, борбе за националну независност и тек започетог процеса политичке, економске и културне еманципације.
У време док су импресионистичке идеје из основа мењале разумевање сликарства, српском уметношћу су владале историјске теме и национални митови. Ако се, Импресионизам, који ће на западу, пре свега у Француској, покренути талас авангардних праваца и довести, коначно, до настанка апстрактне уметности као једног од мотора модернистичке револуције и духовног преображаја савременог човека, појавио као реакција на већ окоштали академизам, у Србији крајем деветнаестог и почетком двадесетог века тек почиње да се успоставља уметнички естаблишмент под утицајем пре свега минхенске, а затим и париске школе.
Тек актуелна генерација српских уметника прихвата без страха, комплекса и предрасуда, апстракцију као универзални ликовни језик и неприкосновено обележје епохе, проналазећи у апстрактном изразу, неконтекстуалном и неутопијском, неисцрпне креативне потенцијале у оквиру већ постојећих ликовних дисциплина.
Манифестујући доследност визије која трансцендује реално, она је у потрази, не толико за концептуалном перфекцијом, колико за једном врстом метафизичког апсолута икарнираног у "чистој" ликовности.
Лирска апстракција, апстрактни експресионизам, гестуална уметност, конструктивна уметност, конкретна уметност, геометријска апстракција, минималистичка уметност, постају препознатљиви параметри индивидуалних поетика, али и узбудљиво сведочанство заједничке духовне авантуре којој присуствујемо на почетку овог двадесетпрвог века.
Овде можете погледати/преузети каталог изложбе
Изложба "Нова српска апстракција" свечано је отворена 15. маја у 19 часова у Холу РТС-а.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар