Читај ми!

Књижевна кочија и највреднији артефакти Адлигата на сајму књига

Удружење за културу, уметност и међународну сарадњу Адлигат излаже на Сајму књига у Хали 1, на штанду Поште Србије, у сарадњи са Удружењем књижевника Србије бројне вредне експонате из своје ризнице.

Повељу цара Наполеона Бонапарте са потписом императора, помиловање војника дезертера, потписана у Палати Фонтебло у Паризу 27. 9. 1807. године са реченицом „дајемо предност милосрђу над строгошћу закона". Ту су у потписи аутора Наполеоновог законика и најближих Наполеонових сарадника.

Повељу краља Луја XIV, краља Сунце, са златним печатом и потписом Луја XIV. То је један од најславнијих француских краљева, познат по изјави: „Држава – то сам ја!" Седамдесет и две године је владао Француском, извршио опсежне реформе и остварио низ војних победа. Владао је из Версаја једним од најблиставијих периода француске историје.

Посвете песника Жака Превера српском новинару и публицисти Кости Димитријевићу. Превер је један од најчитанијих француских и светских песника 20. века. Његови стихови су међу најлепшим љубавним стиховима икада написаним на нашој планети.

Ту је и неколико посвета добитника најпрестижније француске награде за књижевност, Награде Гонкур.

Француски језик је био званичан језик на српском двору, па је Адлигат изложио и оригинална писма краља Милана Обреновића писана његовом сину краљу Александру на изузетном француском.

Писаћа машина Милована Данојлића из његовог легата смештеног у Адлигату сведочи о значајном српском књижевнику који је велики део живота провео у Поатјеу, у Француској, али и подсећа на безбројне српске уметнике и студенте који су обогатили своју земљу, а били животно везани за Француску. Један од њих је и Данило Киш, па је изложено и његово писмо „Савети младом писцу" упућено садашњем председнику Удружења књижевника Србије Милошу Јанковићу. То је био предложак за књигу коју је Киш написао на ту тему.

Изложене су и писаће машине Десанке Максимовић из легата Жарка Петровића, свеукупног победника Београдског пролећа, аутора песме „Све моје јесени су тужне". Могу се видети и шешири Милана Ненадића, Андреја Јелића Мариокова, Слободана Стојадиновића Чу Деа, Јаше Гробарова, Љубивоја Ршумовића и Баје Луковића – значајних српских песника.

У галеријском делу Сајма књига Адлигат приказује изложбу „Дизајн као судбина" о богатом раду првог српског независног издавача и једног од најзначајнијих дизајнера – Слободану Машићу.

На штанду Поште Србије биће постављена и велика поштанска кочија која ће за ову прилику постати „књижевна кочија", испуњена књигама које је обезбедио Адлигатов Музеј књиге и путовања.„Веома смо захвални Пошти Србије, вд директору Зорану Ђорђевићу који је обезбедио простор за приказивање експоната из нашег фонда, као и Милошу Јанковићу, председнику Удружења књижевника Србије. Књига је попут баште у џепу, кинеска је пословица. Па дођите у највећу башту у Европи у овом тренутку, и понесите њен део са собом!", изјавио је Виктор Лазић, председник Адлигата.

Оригиналне царске повеље, као највреднији документи, биће приказани током прва два дана трајања Сајма, а касније ће бити изложене реплике.

Удружење за културу, уметност и међународну сарадњу Адлигат је сакупило два милиона књига под својим кровом. У његовом саставу су отворени Музеј књиге и путовања и Музеј српске књижевности, као и Дом легата у којем се чува 117 заоставштина најзначајнијих српских и европских књижевника, уметника, професора...

Постоје књиге, али и предмети културне баштине приказани у Адлигатовом Музеју књиге и путовања, који су прави бисери историје, књижевности, цивилизације. Да би то благо видели, знатижељници, а пре свега писци и уметници, често долазе из удаљених делова планете долазе у Београд.

 

понедељак, 25. новембар 2024.
2° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње