Стокхолм: Тематско вече у Амбасади посвећено жртвама геноцида

У Амбасади Републике Србије у Стокхолму, 19. новембра, одржано је тематско вече у сусрет обележавању Међународног дана сећања на жртве геноцида. Централни гости догађаја били су Јован и Дина Рајс, истакнути чланови српске дијаспоре у Шведској, који су као деца преживели Холокауст. Њихова сведочанства, дубоко емотивна и историјски значајна, поделили су са присутнима.

Јован је изгубио оца и све мушке чланове у фамилији који су одведени у логор Топовске шупе, а мајку, брата и женске чланове породице укуључујући и децу у логор Старо сајмиште. Такође је описао услове у концентрационом логору Берген-Белсен, истичући снагу преживелих да очувају људскост. Дина је поделила своје сећање из Будимпеште, где је као дете преживела скривајући се са породицом, сусревши се два пута са Раулом Валенбергом, чија је храброст оставила трајан утисак на њу.

Програм је, уз подршку колега, организовала Мила Опалић, координаторка за дијаспору у Амбасади, а одржан је на шведском језику како би се историјске чињенице и сведочанства приближили локалној јавности. Током вечери, Опалић је указала и на велика страдања Срба у Другом светском рату, посебно у логорима Независне Државе Хрватске, као и на несебичну помоћ коју је српски народ пружао Јеврејима, истакавши да је 140 Срба добило признање "Праведник међу народима" од израелског меморијалног центра Јад Вашем.

Посебну пажњу изазвало је и писмо ЊКВ принцезе Викторије, која је упутила поздраве присутнима и изразила подршку догађају. Иако није могла лично да присуствује због раније преузетих обавеза, њена порука је прочитана током програма, додатно наглашавајући значај овог догађаја.

Догађају су присуствовали представници Валенберг академије укључујући и генералну секретарку Ану Уромби, као и представници Living History Forumа, који су снимили цео догађај, што је додатно допринело важности и кредибилитету овог окупљања. Међу присутнима су били пријатељи и чланови породице Рајс, као и група шведских студената мастер студија који су показали изузетно интересовање за тему Холокауста и културе сећања. Присутан је био и Јован Радомир, истакнути члан српске дијаспоре и угледни новинар у Шведској.

На крају програма, присутнима се обратила амбасадор РС у Стокхолму Јелена Чукић Матић и том приликом истакла да је велика част и задовољство што су присутни имали прилику да слушају сведочење Јована и Дине Рајс, који су преживели Холокауст и који представљају живе сведоке тог историјског периода. Амбасадорка је нагласила да је изузетно важно што је наше друштво обогаћено присуством оваквих изванредних људи, чије су приче јединствене и незаменљиве, те да њихово сведочење представља непроцењиву вредност за садашње и будуће генерације.

На крају свог обраћања, захвалила се свима на присуству и на подршци у очувању културе сећања, истичући да је управо заједнички труд и интересовање за овакве теме оно што осигурава да се прошлост не заборави и да се трагични догађаји више никада не понове. Пожелела је да овај догађај остане у сећању свих као пример снаге људског духа и важности солидарности међу људима.

понедељак, 23. децембар 2024.
4° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње