"Бели анђео" одао почаст краљу у Марсељу
Ове године навршило се 89 година како је у Марсељу 9. октобра 1934. године убијен српски краљ Александар Први Карађорђевић и шеф француске дипломатије Луј Барту. Тим поводом, Срби на Југу Француске, на иницијативу удружења „Бели анђео“ окупили су се у недељу, у Марсељу, како би обележили годишњицу од њихове смрти.
Окупљени Срби су се састали у девет сати на месту атентата на тргу Шарл де Гол како би положили цвеће и одали почаст краљу Александру и француском министру Лују Барту. Након полагања цвећа на спомен плочу, деца из српске допунске школе из Витрола су интонирала српску химну, као и прву строфу „Марсељезе“ (са рефреном).
Председник удружења „Бели анђео“ Чедомир Краснић, обратио се присутнима како би подсетио на околности и историјат догађаја.
Након тога су се упутили на место подигнутог споменика у спомен на овај догађај који се налази недалеко од комеморативне плоче и места атентата. Споменик је импозантан, што је иначе велика реткост у Француској, и говори о значају који су Французи давали српском краљу и француско-српском пријатељству.
Свештеник СПЦ Горан Илић Бенке је окадио место и кољиво прелио вином, а тај чин је био пропраћен младим орловима и голубовима који су у том моменту надлетали сам споменик. Присутни Срби су са задовољством посматрали ту сцену, одали почаст краљу, српским коренима и француско-српском пријатељству.
Ученик Павле из српске допунске школе је одрецитовао песму Ј. Јовановића Змаја „Ал’ је леп овај свет“, а потом су школарци под диригентском палицом учитељице Тамаре Драгић отпевали песме „Тамо далеко“ и „Весели се српски роде“.
Збор је овенчан читањем поруке Његовог Краљевског Височанства престолонаследника Александра Карађорђевића који се захвалио на позиву да присуствује догађају, извинио се због спречености да буде са присутним Србима и обећао да ће присуствовати обележавању 90. годишњице атентата које ће бити идуће, 2024. године. На венцу који је положен на споменик је исписано: „За краља Александра и председника Луја Бартуа, француско-српско пријатељство".
По завршетку збора, окупљени Срби су се упутили ка Витролу где је у српској православној цркви свештеник Горан Илић Бенке служио литургију и парастос.
Коментари