Отворен Српски месец културе у Будимпешти

У Будимпешти, у свечаној сали Текелијанума, 1. октобра 2023. године, почео је Месец српске културе, који је званично отворио Милорад Додик, председник Републике Српске и један од покровитеља, који су уз институције из Србије и Мађарске, помогли одржавање ове значајне културне манифестације.

У свом говору, између осталог, Додик је рекао да народ који не брине о својој култури нема будућност и да смо ми народ који је ширио и сачувао своју културу и свој идентитет у најтежим временима. Посебно се захвалио председнику Владе Мађарске Виктору Орбану на одличној сарадњи са председником Вучићем и напоменуо да су односи Срба и Мађара на највишем историјском нивоу до сада. Истакао је да је српска православна црква сачувала српски национални идентитет и да је штета што у многим државама немамо статус националне мањине.

Присутнима се обратио и епископ будимски Лукијан и благословио "Српске дане" у Будимпешти. Ђорђе Милићевић, министар без портфеља задужен за координацију активности и мера у области односа Републике Србије са дијаспором, подвукао је у свом обраћању, да ће Република Србија и Република Српска помагати свој народ, ма где он живео.

Након свечане академије, где је наступио октет Богословија "Светог Саве" из Београда, гуслар Михајло Стевановић из Бијељине, женска вокална група КУД-а "Табан", музичка група "Вигад" и глумица Вјера Мујовић, првакиња Народног позоришта у Београду, у галерији "Круг" свечано је отворена изложба посвећена Мини Караџић, ауторке Светлане Матић и дизајнера Душана Борисављевића из Беча.

О изложби су, поред ауторке, говорили академски сликар Милан Ђурић, оснивач и председник Удружења младих уметника "Круг", глумица Вјера Мујовић и министар Ђорђе Милићевић који је изложбу прогласио званично отвореном за посетиоце.

Ауторка изложбе проф. Светлана Матић је нагласила да нам је данас потребно јединство више него икада пре и да промовишући живот и дело Мине Караџић, жели да кроз културну дипломатију представи Европи и свету српски народ на најбољи могући начин, као што је и Вукова кћерка градила мостове културе и сарадње између српског и аустријског народа у 19. веку.

Након официјелног дела програма, домаћини су за угледне званице и госте, приредили пригодан коктел. Хвала редакцији Варош РТВ и Диани Кондић Ђурић на медијској подршци и уступљеним фотографијама, свим учесницима у програму, а посебно Православној епархији будимској на позиву.

Међу присутнима, у препуној сали пештанског Текелијанума били су, између осталих, Жељко Будимир, министар за технолошки развој, високо образовање и информационо друштво у Влади Републике Српске, представници дипломатског кора, Александар Лончаревић, отправник послова у Амбасади Републике Србије у Будимпешти, Светлана Станковић, генерални конзул, Биљана Гутић Бјелица, амбасадор БиХ у Мађарској, представници Самоуправе Срба у Мађарској, војни аташеи, свештенство, представници Православне епархије будимске, професори и ученици Српске гимназије "Никола Тесла" и угледни појединци из света уметности, културе и јавног живота Срба у Мађарској.

У току месеца октобра, а у оквиру "Српских дана", кроз различите програме, биће приказани српски обичаји, уметност, наука и култура.

понедељак, 25. новембар 2024.
12° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње