уторак, 01.03.2011, 10:55 -> 11:49
Појмовник
Објашњење најчешћих појмова из области дигиталне телевизије
1080p - Исто је што и FHD. 1080 progressive scan. 1080 хоризонталних линија на телевизору.
3D TV - 3D TV телевизор који може приказати 3D садржај. Постоје два доминантна типа: активни и пасивни тип. Сваки има своје предности и мане. Активни тип је учесталији (око 80 % 3D TV поседују активни тип 3D-а).
Aktivni 3D TV - Има 3D систем који се гледа преко наочара са блендом. Наочаре раде тако што приказују пуну слику прво за једно, па за друго око у FHD резолуцији. Наочаре имају батерију или се пуне преко USB кабла. Веома су скупе.
Pasivni 3D TV – Ради на принципу поларизације. Поседује наочаре са поларизованим стаклима, које не морају да се пуне и вишеструко су јефтиније од активних јер немају електронику. Оба ока виде истовремено слику на ТВ-у.
Постоје и телевизори код којих нису потребне наочаре и они су познати под називом "True 3D". Код њих је сочиво постављено преко екрана који ради на сличан начин као када се шаље различа слика сваком оку.
ASO (Analog Switch-off) - искључивање предајника за емитовање аналогних сигнала
АSО-Е - искљчивање предајника за емитовање аналогних сигнала у Европи
ATSC - енг. Advanced Television Systems Committee, Комитет за напредне телевизијске системе је скуп стандарда које је креирао Одбор за напредне телевизијске системе почетком деведесетих година, а који су намењени за пренос дигиталне телевизије преко земаљских, кабловских и сателитских мрежа.
Аналогни радио-дифузни систем - системи за пренос и емитовање аналогног радио и/или телевизијског програма и других телекомуникационих сигнала у кодованој или некодованој форми путем земаљске мреже предајника, кабла или сателита, намењених непосредном пријему од стране јавности.
Бит (Bit) - јединица за најмању количину информације
Broadband - могућност одашиљања, преноса и примања сигнала широког фреквенцијског појаса. Омогућава пренос гласа, података и слике преко једног медија.
CI+ (Common Interface Plus) - smartcard картице sa CI+ CAM модом, пружају могућност приступа програмима чије се гледање наплаћује и који захтевају претплату.
COFDM (Coded Orthogonal Frekuency Division Multiplexing) - техника модулације дигиталних сигнала у којој се примењује велики број ортогоналних носилаца при чему је сваки од њих модулисан конвенционалном техником (као што је квадратурна амплитудска модулација)
DAB (Digital Audio Broadcasting) - дигитални радиодифузни системи за пренос звучних сигнала у различитим фреквенцијским опсезима до 3 GHz путем земаљских, сателитских, хибридних (сателитских и земаљских), као и кабловских мрежа
DAB+ (Digital Audio Broadcasting) - унапређена верзија DAB стандарда
Дигитална дивиденда - део фреквенцијског спектра који ће бити ослобођен по потпуном гашењу свих аналогних станица и може бити коришћен за имплементацију сервиса, као на пример: електронска трговина, електронско банкарство, интерактивне игре и квизови, информације на захтев, итд.
DLNA (Digital Living Network Alliance) - Smart Home решење. Повезивање свих дигиталних уређаја у кући ради размене видео, фото и музичког садражаја (пример: повезивање PC рачунара и ТВ-а). Уређаји који поседују DLNA сертификат могу се међусобно повезати преко LAN-а или Wi-Fi.
DTT (Digital terrestrial television) - Дигитална земаљска телевизија, омогућава боље коришћење радиофреквенцијског спектра, веће могућности обраде сигнала, једноставније чување и многе друге предности у односу на аналогну телевизију.
DVB-C (Digital Video Broadcasting-Cable) - DVB стандард за пренос и емитовање дигиталног телевизијског сигнала путем кабловске мреже
DVB-H (Digital Video Broadcasting-Handheld) - DVB стандард за пренос и емитовање дигиталног телевизијског сигнала путем земаљске мреже предајника при чему се пријем остварује посредством носивих (handheld) уређаја (који се држе у руци, као на пример мобилни телефони, палмтопови, лаптопови)
DVB-S (Digital Video Broadcasting-Satellite) - DVB стандард код кога се пренос и емитовање дигиталног телевизијског сигнала остварује посредством сателита
DVB-S2 - следећа генерација DVB-S стандарда
DVB-SH - DVB стандард за сателитски пријем на преносивим уређајима
DVB-T (Digital Video Broadcasting-Terrestrail) - DVB стандард за пренос и емитовање дигиталног телевизијског сигнала путем земаљске мреже предајника
DVB- T2 - следећа генерација DVB-T стандарда
EPG (Electronic Programme Guide) - електронски програмски водич је апликација (укључујући садржај сервиса) која омогућава директан приступ радиодифузним и додатним садржајима (на пример телетексту са додатним садржајима)
Фреквенцијски спектар (радио-фреквенцијски спектар) - опсег радио фреквенција одређен својим граничним фреквенцијама
FHD (Full High Definition) - 1920x1080 тачака на ТВ екрану. 1080 хоризонталних линија. Ово је тренутно највећа могућа резолуција на комерцијалним телевизорима.
Free to air - Некодирано радио и телевизијско емитовање доступно преко одговарајућих пријемника
GE06 - међународни план расподеле радио фреквенција за потребе дигиталног земаљског преноса радио и телевизијског програма, Женева 2006, усвојен на RRC-06. У складу са тим планом, предвиђен је прелазак на дигиталну земаљску радиодифузију у VHF опсегу III и у UHF опсезима IV и V.
GPS (Global Positioning System) - систем за глобално позиционирање које се обавља контролисано са сателита
H.262 - препорука ITU-T која дефинише стандард видео кодовања, идентичан са MPEG-2 стандардом
H.264 AVC (H.264 Advanced Video Coding) - препорука ITU-T која дефинише усавршени стандард видео кодовања, који је идентичан са MPEG-4 v10 стандардом
HbbTV - Хибридно емитовање широкопојасне телевизије или HbbTV је водећа нова паневропска иницијатива чији је циљ хармонизовање емитовања и испоруке сигнала крајњем потрошачу кроз интернет тв и сет топ боксове.
HD/720p (High Definition) - HD резолуција, може се наћи у три најчешћа формата : 1366x768, 1024x768, 1280x720. Сва 3 формата се заједнички називају 720p.
HDMI (High Definition Multimedia Interface) - Аудио/Видео интерфејс (начин повезивања) последње генерације. Тренутно најдоминантнији тип повезивања ТВ-а са осталим уређајима. Актуелан стандард је 1.3
HDTV (High Definition Television) - телевизијски стандард са високом резолуцијом видео и аудио сигнала, нуди два квалитета сигнала: 720 и 1080 су основне ознаке, а њима се додаје или слово „i" или слово „p" што означава какав је начин исцртавања слике (i = interlaced - исцртава се свака друга линија, а онда остале линије; p = progressive - линија по линија се исцртава). 720 и 1080 представљају „висину" слике, а ширина износи 1280, односно 1920 пиксела). Број сличица у секунди (енг. FPS) се каткад наведе поред ознаке, нпр. 720p60 што означава резолуцију 1280×720, прогресиван начин исцртавања слике и 60 сличица у секунди
Хијерархијска модулација - модулација у којој се у сигнал вишег приоритета утискује сигнал нижег приоритета, са већим бројем стања и блиским констелационим тачкама
IPTV - дигитална телевизија која допрема ТВ сигнал кроз постојећу телефонску линију и ADSL уређај. На нашем тржишту само Телеком Србија нуди ову услугу. Кориснику ова телевизија нуди високо квалитетну слику и тон, уводећи широку интерактивност и високу персонализацију телевизијских садржај
Интерактивни садржај - омогућава корисницима приступ разним информацијама, видео материјалима и самом садржају на модеран и атрактиван начин
ITU (International Telecommunication Union) - Међународна унија за телекомуникације
ITU-T (International Telecommunication Union - The Telecommunication Standardization Sector) - ITU сектор за стандардизацију у области телекомуникација
КДС - Кабловско дистрибуциона мрежа је претежно кабловска телекомуникациона мрежа намењена дистрибуцији радио и телевизијских програма као и за пружање других телекомуникационих услуга.
Линеарна ТВ - Линеарна телевизија je телевизијска услуга где гледалац гледа телевизијске емисије које се емитују у тачно одређеном тренутку на одређеном програму.
LED TV - LED технологија се односи на систем позадинског осветљења LCD телевизора. То није технологија која ствара слику. Постоје Edge LED и Full LED телевизори. Edge LED телевизори као што и сам назив каже имају LED светла по ободу рама телевизора, док Full LED телевизори имају LED светло иза екрана телевизора. Full LED телевизор пружа много бољи квалитет слике у односу на Edge LED телевизоре. Ови телевизори пружају кристално јасну слику, дубље црне боје и најреалније боје и то све захваљујући LED светлима, којих има више од 1000, која се аутоматски укључују или искључују било да гледате филм или неки документарни програм.
LTE - LTE или Long Term Evolution је глобални стандард за четврту генерацију мобилних мрежа (4G). LTE нуди капацитет и брзину неопходну за савлађивање великог пораста размене података који генерише све већи број мобилних претплатника.
MHP (Multimedia Home Platform) - Мултимедијална кућна платформа, стандард за дигиталну телевизију који обезбеђује обраду дигиталних апликација различитих извора
МPEG (Moving Picture Expert Group) - група експерата за покретну слику, један од кључних стандарда за развој дигиталних система преноса ТВ сигнала је начин компресије А/В сигнала. То је у почетку био искључиво MPEG-2, али развојем нових техника 2003. године усвојен је и МPEG-4 (верзија 10). Тај стандард био је намењен мултимедијалним услугама, али је даљим усавршавањем развијена компресија која при нешто мањим протоцима обезбеђује бољи квалитет видеа. Успео је да оствари приближно исти субјективни квалитет декодираног видеа као МPEG-2, при двоструко нижем протоку. У прилог овом стандарду иде и развој телевизије високе резолуције, HDTV, који у варијанти са МPEG-4 захтева, са становишта преноса, разумно мале протоке
Мултиплекс - стандардизовани ток сигнала који се примењује за дигиталне радиодифузне сервисе, а који укључује радио и телевизијске програме, сервисе додатних дигиталних садржаја, електронске комуникационе сервисе и остале придружене идентификационе сигнале и податке
Мултиплексер (MUX) - уређај, део опреме у дигиталним радиодифузним системима који комбинује различите улазне сигнале у један заједнички, а за потребе преноса и емитовања
Мултискрин - Multiscreen - Гледаоци данас желе флексибилнију и интерактивнију телевизију и управо мултискрин стратегија им омогућава гледања видео садржаја онда када они то хоће на уређајима као што су смарт телефони, таблети и лаптопови.
NTSC - енг. National Television System Committee; систем колор ТВ развијен 1953, био је заступљен у САД и Јапану, користио је 525 линија у секунди; по карактеристикама је био лошији у поређењу са системима PAL И SECAM
NVoD - Near Video on Demand (блиски видео на захтев) јесте техника која се користи у дигиталној телевизији као кабловска или сателитска услуга која нуди исти филм на различитимх каналима са различитим временом почетка. Идеја је да гледаоци никада нису пропустили више од 20 минута од почетка филма, тако да постоји већа вероватноћа да се одређени филм наручи од провајдера.
OTT - Over the Top - Садржај, услугa или апликацијa која се пружа крајњем кориснику преко отвореног интернета.
PAL - енг. Phasе Alternation Line; Колор ТВ систем развијен 1967. У Немачкој, изумитељ Валтер Брух; користи 625 линија у RGB колор моду (RGB - red, green, blue), од којих су 576 искоришћене за слику, а остатак за додатне информације о слици; примењује се у Европи и представља најбољи од три главна аналогна колор стандарда; Усавршавањем овог система створен је 1993. у Немачкој PAL+, а покретачи су били немачки национални ТВ емитери ARD, ZDF и фирме Grundig, Philips, Nokia и Thomson
Pаy-ТV - односи се на претплату на бази телевизијске услуге, обично је добијате од стране аналогне и дигиталне кабловске и сателитске, али и све више преко дигиталне земаљске и Интернет Телевизије. То је услуга која омогућује телевизијским гледаоцима посебне програме који се додатно плаћају
Пиксел (Pixel) - најмањи графички елемент слике. Слике, да би се претвориле у дигитални облик, морају се спремити као низ битова, односно бајтова (као, нпр. у дигиталним фотоапаратима), због чега се морају "превести" у више мањих делова, од којих је сваки одређене боје. Ти делови зову се пиксели и количина истих у појединачној слици (између осталог) одређује квалитет слике, али директно утиче и на величину датотеке, а и на стварне димензије (ширина и висина слике).
Плазма ТВ - Плазма телевизори стварају слику из гаса (плазме) испуњеног атомима ксенона
и неона и милионима наелектрисаних атома и електрона који се сударају када се укључи
напајање. Услед њиховог сударања повећава се ниво енергије која се ослобађа у плазми. Атоми ксенона и неона почињу да ослобађају фотоне, на сличан начин на који раде и неонске сијалице. Плазма телевизори су веома танки, дају одличан
квалитет слике, најдубљи приказ црне боје и најсветлији приказ беле боје.
Провајдер програмских садржаја - правно или физичко лице које има дозволу за емитовање радио и/или телевизијског сигнала и има уређивачку одговорност над емитованим садржајем
Повратни канал - представља канал малог фреквенцијског опсега или капацитета који служи за комуникацију између корисника и централне мреже. Корисник прима телевизијски сигнал, а истовремено је спојен преко другог комуникацијског канала dial-up модемом или телефонском линијом на централну мрежу. Могућност повратног канала је омогућена кроз интерактивне сервисе који допуштају кориснику да прими податке и пошаље назад одговор, да наручи сервисе или пошаље примедбе. Служи за комуникацију између корисника и даваоца одређене услуге. Корисник прима и гледа телевизијски сигнал, а у исто време је спојен преко другог комуникацијског канала, на пример, модемом на Интернет. На тај начин корисник може комуницирати са даваоцем услуга, слати му примедбе и слично.
Резолуција (Resolution) - представља број пиксела по x и y оси. Изражава се као производ два позитивна цела броја (нпр. 1600X1200)
RRC06 (Regional Radiocommunication Conference 2006) - Регионална конференција о радио- комуникацијама
SECAM - фр. Sequentiel Conleura Memoire; стандард за пренос слике у боји настао у Француској, творац Анри де Франс; данас се користи у Француској, француским колонијама, земљама бившег СССР, а некада и у ДДР
SD (Standard Definition) - Стандардна резолуција. Везана је за CRT TV и за формат слике 4:3. Превазиђена технологија.
SDTV (Standard Definition Television) - дигитални телевизијски пренос са стандардном резолуцијом видео и аудио сигнала, са односом ивица слике од 4:3 и у случају Европе бројем линија од 625
SFN (Single Frequency Network) - емисиона мрежа у којој сви трансмитери симултано шаљу исти сигнал на истој фреквенцији
Simulcast - истовремени пренос и емитовање аналогних и дигиталних радиодифузних сигнала у транзиционом периоду
STB (дигитални Set Top Box) - уређај који заједно са антеном омогућава да аналогни телевизијски пријемник оствари пријем и приказ дигитално емитованих телевизијских сигнала
Транспондер - У телекомуникацијама транспондер је аутоматски уређај који прима, појачава и поново шаље сигнал на различите фреквенције
Трансмитер - уређај који генерише радио-таласе и шаље их према антени
UHF (Ultra High Frequency) - спектар ултра високих фреквенција у опсегу 300МHz до 3GHz
VHF (Very High Frequency) - спектар веома високих фреквенција у опсегу 30МHz до 300MHz
VoD (Video оn Demand) - Емитовање сигнала по наруџби је интерактивна видео услуга, где гледалац може наручити видео или филм са могућношћу заустављања, премотавања, итд.
VoIP (Voice-over- IP) - представља технологију за пренос гласа у реалном времену посредством мрежа заснованих на интернет протоколу.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 4
Пошаљи коментар