Српски добровољци 1914-1918.

У Српском културном центру Вуковар, 13. децембра, одржана је промоција књига "Незапамћена битка – српски добровољци у Русији 1914-1918." и "Српски добровољци 1914-1918. животи, сећања" историчара Милана Мицића из Новог Сада, потомка српског добровољца са Баније који је из Америке дошао на Солунски фронт.

Књига је први пут промовисана у Хрватској. Промоцији књиге присуствовали су и чланови Удружења ратних добровољаца 1912-1918, њихових потомака и поштовалаца Обилић 1912-1918 из Новог Сада. Основни циљеви овог удружења су неговање успомене и традиције на дела српских ратних добровољаца и њихово чување од заборава.

"Ми као потомци српских добровољаца имамо моралну и свету дужност да се сећамо наших предака који су се жртвовали и борили за нашу отаџбину, и да један период после сто година који је био прекривен велом тајни, коначно осветлимо. Наше удружење потиче још од 1903. године, а прву чланску књижицу је имао краљ Петар Први Карађорђевић. Током историје удружење је мењало назив, често није радило због забрана, а након 1947. године проглашено је профашистичким. Данас је удружење активно, има свој лист Добровољачки гласник и између осталог води правну битку за враћање имовине ратних добровољаца конфисковане после Другог светског рата", рекао је члан Удружења ратних добровољаца и њихових потомака и поштовалаца Обилић 1914-1918 Драган Видојковић.

Књиге Незапамћена битка - српски добровољци у Русији 1914-1918. и Српски добровољци 1914-1918. животи, сећања историчара Милана Мицића, изашле су у издању издавачке куће Банатски културни центар из Новог Милошева, 2016. године.

"Обе књиге су комплементарне. Прва књига је искључиво историографска и темељи се на релевантној грађи и историографској српској, хрватској, румунској, чешкој, руској и бугарској литератури. Друга књига спада у домен тзв. оралне историје. То су разговори и казивања о добровољцима, које сам добио од њихове прве генерације деце и потомака. У историографији, то је извор другог реда, није примарни извор, али на један начин допуњује људску судбину. Ја историографију посматрам као историју човека, хуману историју, историју појединца и малих људских заједница и породица, и начин на који они доживљавају и преживљавају све крупне историјске догађаје који се ломе на човеку. Грађа коју сам користио је занимљива, то су корпуси већ објављене грађе, али и непознате на коју сам наилазио - цитирана сећања добровољаца која дају посебну боју свим овим историографским догађајима.

И једна и друга књига се морају читати заједно јер онда добијају пуно значење. Суштински, обе књиге су посвећене малом, обичном човеку у вихору рата и великих, радикалних и згуснутих историјских промена које су се дешавале у Првом светском рату. Мали, обични људи се јављају и као субјекти и као објекти историје, значи и као творци историје и њене жртве. То је обичан свет, аустроугарски држављани, Срби преко Саве, Дрине и Дунава, који су се определили да се у Првом светском рату боре на страни српске војске. Када сам писао ове књиге, гледао сам да истакнем како се велики и значајни историјски догађаји, процеси и појаве одражавају на обичног и малог војника и добровољца", казао је Мицић.

Мицић је, како каже, и сам потомак једног српског добровољца са Баније који је дошао из Америке на Солунски фронт.

Сматра да је тема о српским добровољцима запостављена у српском колективном сећању и свести, те да он својим књигама покушава осветлити ту проблематику.

"Када је 1914. године Аустро-Угарска напустила Србе и Срби Аустро-Угарску, то је био дефинитиван раскид. Борба између Србије и Аустро-Угарске није била обична борба између две државе. То је била борба за биолошку, културну, моралну и сваку другу егзистенцију српског народа. Добровољци су у рату показали велику виталност и животну енергију да преживе и опстану, и да се врате у своја села, где су их сви већ готово заборавили.

Они се по повратку из рата сусрећу са потпуно непознатим крајевима, језицима, долазе са потпуно другим искуством 1918. и 1919. године у своје крајеве, причајући приче о рату које људима изгледају потпуно невероватне. Они долазе у једну нову државу за коју се нису борили, али су се изборили. Кренули су у рат вођени српском националном идејом, а борили су се за југословенску државу - Краљевину СХС. Они се налазе у једној држави која је несигурна ентитетска конструкција, где постоје многе противречноти, где су границе несигурне, где се одмах отвара српско-хрватски спор око питања државе, дакле, у држави која је тако немоћна, а која тражи и детектује своје чуваре и браниоце међу добровољцима.

Добровољци су као такви били основно колонизационо ткиво те државе у тзв. северним крајевима: Славонији, Срему, Банату, Бачкој и Барањи. У тим крајевима се појављују као чувари и симболи нове државе, формирајући 90 својих колонија у Славонији и Бачкој. Држава им није обезбедила земљу, дала им је само у закуп, није им купила куће, па су привремено били смештени у стајама, свињцима и чардацима. Жене и деца им масовно умиру. У тој и таквој колонизацији није било куће која није имала гроб. Села у којима су живели добровољци, називана су селима удоваца", закључио је Мицић, који је за следећу годину најавио излазак своје нове књиге о српским добровољцима из Америке.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 27. децембар 2024.
1° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње