петак, 06.05.2016, 09:19 -> 10:05
štampajBella Italia
Новинарка Татјана Ђорђевић већ 10 година новинарску каријеру гради у Милану. Широких интересовања, са подједнаким жаром пише и о политичким и модним темама, сарађује са бројним часописима и порталима. Њена мисија је да Италијанима појасни дешавања у Балканском региону и омогући нашим људима да се на најбољи начин промовишу у овој земљи.
Bella Italia! Да, лепа и нама тако блиска! Данас је нова домовина многима са ових простора. У Вићенци Срба има око 20000, у Трсту око 12 000. Српска заједница се окупља око цркве, у културно-уметничким друштавима, школи српског језика и у многим организацијама.
Милано, привредни и културни центар северне Италије, је ипак, нешто другачија средина, каже Татјана Ђорђевић, новинарка, која већ 10 година живи у Милану, и пише за политичке и модне часописе и портале, а води и блог Milanice, о животу у овом граду.
„Милано, где ја живим, има више од 2000 инжењера, те наше интелигенције која живи тамо, и они су, некако непримећени. У Милану нема те врсте дијаспоре, како би у Италији рекли, комуне, где постоје места где наши људи излазе, где се друже, где имају културне садржаје, као у Вићенци или Трсту", каже Татјана.
У Милану је почела са радом и прва школа српског језика, а недавно и ресторан који као гастрономску понуду има не само српске, већ и специјалитете из целог балканског региона.
„То се веома допада Италијанима, посебно што се прави бурек и пите, а они, знамо воле тесто, тако да је то баш заживело. Постоји још једна Кафана-бар, намењена нашим људима који ту долазе из Милана али и других градова, буде наше музике, али се допада и Италијанима", каже Татјана.
Срби су, каже Татјана, добро интегрисани у италијанско друштво.
„Ништа нама ту није толико различито...храна је донекле слична, али што се тиче културе живљења, ту смо подједнаки. Језик је тај који се разликује, темперамент је врло, врло сличан...", истиче новинарка.
Помирење и суживот на Балкану су теме у фокусу италијанских медија и јавности. Али, политика није једина о којој се пише у италијанским медијима. Култура је тема, такође, али још увек као споредна, успутна вест. Помиње се Београд, као културни центар регије, а зна се и за неке српске дизајнере.
„Постоје пројекти где наши млади људи могу да се такмиче, да добију стипендију, иду тамо на школовање, не само у модном дизајну, него и у дизајну ентеријера, рецимо, где је Милано светска престоница", објашњава Татјана и истиче да пројекат Фешн интелиџенс, који је подржала Фере фондација, жели да подржи младе дизајнере из Србије и Црне Горе. У плану је и оснивање и посебног фонда за ту сврху, тако да, дизајнери, приремите колекције и одмерите снаге са најбољима, bella Italia чека на вас!
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар