Министар Милићевић на свечаној Академији поводом обележавања 160 година од смрти Вука Стефановића Караџића

У суботу 16. новембра је у просторијамам 5. бечке општине (Маргаретен) одржана академија поводом 160 година од смрти Вука Стфановића Караџића. Овом приликом присутнима су се обратили министар без портфеља задужен за координацију активности и мера у области односа с дијаспором Ђорђе Милићевић, затим министар за европске интеграције Републике Српске Златан Клокић као и председница Општине Маргаретен Силвија Јанковић.

Међу знаменитим гостима на академији, поред амбасадора Србије у Аустрији Марка Благојевића, амбасадора Србије при међународним организацијама Жарка обрадовића, амбасадора Босне и Херцеговине Синише Бенцуна и шефа сталног представништва Републике Српске у Аустрији Младена Филиповића, нашли су се сви виђенији представници српског народа у Аустрији, али и бројни представници како аустријских институција и градске управе, између осталих у име градоначелника града Беча и културног фонда Патриција Андерле, изасланик председника 12. бечке општине Мајдлинг - општински саветник Ибрахим Каниза, проф. др Волфганг Рорбах - председавајући европске организације „Еуропа ностра“ и многи други представници бројних удружења која се баве традицијом, културом и просветом у Аустрији.

Академија, коју је отворио епархијски мешовити хор „Корнелије Станковић“ била је кроз предавање професорке Гордана Илић Марковић усмерена на презентацију како Вукувог живота и дела, тако и на животне прилике које су обележиле почетак и средину 19. века. Делове из директних преписки Вука и његове супруге Ане Стефановић Краус читали су чланови просвјетиног „Клуба младих уметника“, а академију је затворио камерни ансамбл музичко-уметничког удружења „Станислав Бинички“ из Беча.

Министри Милићевић и Клокић су у својим обраћањима нагласили значај јединства и заједнићког деловања са овако племенитим циљевима и најавили велику заједничу манифестацију поводом прославе Дана српског јединства, слободе и националне заставе следеће године која ће бити одржана у Аустрији.

”Обележавање ове годишњице је прилика да се присетимо значаја који је имао за српски језик, културу и идентитет – не само за Србију, већ и за све Србе који живе у ван граница наше земље. Његова борба за реформу језика, стварање народног писма и прикупљање народних песама и прича учинили су да српски језик и култура буду разумљиви, доступни и очувани за генерације широм света. Вуков рад је омогућио сваком Србину, без обзира где живи, да има богату језичку и културну баштину, која нас повезује без обзира на границе. У свету где су наши људи често део различитих култура, српски језик и ћирилица, које је Вук реформисао, постали су кључни алати за очување нашег идентитета у дијаспори. Они су начин да се осећамо повезани са својим пореклом и да деца рођена ван Србије осете део те повезаности”, рекао је Милићевић.

Он је додао да кроз учење српског језика и писма, као и кроз проучавање Вукових народних песама и прича, Срби где год да живе негују осећај припадности и љубави према својој култури. Вуков рад је дао могућност да сваки Србин може лако да приступи свом језику и традицији, стварајући везу која превазилази географску удаљеност.

”Управо због тога, обележавање ове годишњице није само историјски догађај, већ прилика да наши људи, где год се налазили, обнове и продубе своје везе са српским језиком и културом. Вукова мисија и даље траје кроз сваку породицу која негује ћирилицу, кроз сваку школу која подучава српски језик, и кроз свако окупљање на планети где се рецитују народне песме и приче. На тај начин, Вук Караџић остаје присутан у сваком делу света где живе Срби, чувајући наш идентитет и културу за будуће генерације”, закључио је министар Милићевић.

За Србе који живе у расејању, ћирилица је додатно важна јер им помаже да остану повезани са домовином и својим коренима.

”Сваки труд који улажемо у њено очување и подучавање, како у Србији, тако и међу нашим људима у свету, директан је допринос очувању нашег идентитета, културне баштине и вредности које нас као народ дефинишу. Допунске школе у иностранству, где наша деца уче српски језик и ћирилицу, изузетно су важне за очување српског идентитета међу генерацијама које одрастају ван Србије. Оне нису само места образовања, већ и центри културног повезивања где деца уче о свом језику, историји, традицији и вредностима”, сматра Милићевић. Он је окупљенима говорио и о посебном значају допунских школа. ”Допунске школе чувају српски идентитет у свету, и стога је важно подржати их на свим нивоима. Оне су инвестиција у будућност нашег народа, јер свако дете које научи српски језик и ћирилицу, као и вредности и обичаје свог народа, постаје део континуитета наше културе и идентитета у свету. Влада Србије и Кабинет на чијем сам челу чине значајне кораке како би подржали очување српског језика, културе и идентитета међу Србима у иностранству, посебно кроз програме који омогућавају рад допунских школа у дијаспори, као што је подела буквара“, закључио је.

Силвија Јанковић која марљиво ради у корист добробити читаве заједнице у Бечу и која је била једна од иницијатора одржавања ове Академије и радо је виђен гост на свим дешавањима српске заједнице у којој ужива велико поверење, овом приликом је поздравила високе званице и захвалила се свима који су учествовали у организацији. Она је нагласила да је ова академија битан корак у правцу одавања заслуга за животно дело Вука Караџића тиме што ће једна улица, трг или парк носити име по овом знаменитом научнику и становнику града Беча.

Посланица града Беча Патриција Андерле је у свом обраћању нагласила да је читајући о Вуковом животу увидела да он није био само реформатор српског језика, већ да је био нека врста „инфлуенсера“ који је утицао на то да се људи окупљају и јединствено делују на остварењу идеја тога времена.

У наставку вечери, гости су могли да виде изложбу знаменитих личности из Вуковог доба.

Иначе, у самој организацији ове академије су, уз велику подршку културног фонда општине Маргаретен и иницијативу Силвије Јанковић, јединствено учествовали Аустријски савез српског фолклора (АССФ), СПКД „Просвјета“ Аустрија и Савез Срба у Аустрији.

 

 

 

недеља, 22. децембар 2024.
7° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње