Читај ми!

Џез великани – Art Farmer

Aрт Фармер (1928–1999) је био амерички џез трубач и флиглхорниста, a свирао је и „flumpet“, комбинацију трубе и флиглхорне специјално дизајниране за њега. Био је познат по свом топлом и препознатљивом углађеном, али моћном тону и софистицираном стилу свирања, а његово свирање по својој индивидуалности – најуочљивије по лиричности, топлини тона и осећајности, техничком мајсторству и емоционалности.

Он и његов идентични брат близанац, контрабасиста Едисон Фармер, почели су да свирају професионално док су били у средњој школи у Лос Анђелесу. Арт је привукао већу пажњу након објављивања снимка његове композиције „Farmer's Market” 1952. Потом се преселио из Лос Анђелеса у Њујорк, где је наступао и снимао са музичарима као што су Хорас Силвер, Сони Ролинс и Ђиђи Грајс и постао познат углавном као би бап свирач.

Како је му је репутација расла, прешао је са бибопа на експерименталније форме кроз рад са композиторима као што су Џорџ Расел и Теди Чарлс. Затим се придружио квартету Џерија Малигана, потом је са Бени Голсоном, основао „Jazztet“. Настављајући да развија сопствени звук, Фармер је прешао са трубе на нежнију флиглхорну почетком 1960-их и допринео да се овај инструмент успостави као инструмент солисте у џезу. Настанио се у Европи 1968. године и наставио са међународним турнејама до своје смрти. Фармер је снимио више од 50 албума под својим именом, десетак са „Џезтетом“ и још десетине са другим лидерима.

Током година сарађивао је са многим легендама џеза као што су „Jazz Messengers“, а касније у каријери свирао је са разним великим бендовима и мањим ансамблима. Фармер је такође био веома успешан композитор и вођа бенда.

Коментари

Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса
Ruzmarin
Рузмарин – биљни еликсир младости, чува наше памћење и отклања болове