Читај ми!

Жене у музици – Брита Бистрем

Вечерашња емисија посвећена је савременој шведској композиторки Брити Бистрем. Репродуковаћемо музику са њеног најновијег албума насловљеног „Ink-Wash on Paper” који је дискографска кућа Our Recordings објавила 24. јануара 2025. године.

Рођена 1977. у Сундсвалу, Брита Бистрем је музичку каријеру започела као трубачица, а студије композиције похађала је од 1995. до 2001. године на Краљевској музичкој академији у Стокхолму. Иако се у њеном опусу налазе остварења за различите инструменталне саставе, камерна дела, вокална музика и опера, посебан афинитет гаји према оркестарској музици, а неки од истакнутих ансамбала који су их изводили су: Симфонијски оркестар Би-Би-Сија, Гирцених оркестар из Келна, Симфонијски оркестар из Детроита, као и Симфонијски оркестар Шведског радија. За ауторска остварења овенчана је бројним наградама: 2014. године за композицију за виолу Шетња по мраку добила је награду da capo на Бранденбуршком Бијеналу; 2016. освојила је престижну америчку меморијалну награду „Елејн Лебенбом” која се додељује композиторкама. Њен вокални циклус Забелешке из града Сунца, са солисткињом шведском сопранисткињом Малин Бистрем, изабран је као једно од десет препоручених дела на Међународном Роструму композитора 2019, док је опера Медвеђи синови након запажене премијере у Торонту у новембру 2019. номинована за канадску награду Дора 2020. године у категорији „изузетна нова опера”. Поред ових дела, у опусу композиторке издваја се и двоструки концерт Простори без краја/Бесконачне собе који је посветила шведској виолинисткињи и виолисткињи Малин Броман и холандском контрабасисти Рику Стотејну, а за који је освојила награду „Крист Јохнсон” 2020. године.

За албум Невидљиви градови Брита Бистрем је номинована за шведску Грамис награду 2015. године, а ово издање магазин „Грамофон” прогласио за албум године. Занимљиво је да је поводом 150. годишњице Ројал Алберт хола компоновала дело Паралелни универзуми, које су августа 2021. премијерно на Промсу извели чланови Симфонијског оркестра Би-Би-Сија и диригент Јон Стугордс, а 2024. по поруџбини Елбске филхармоније и Краљевског филхармонијског оркестра из Стокхолма написала је концерт за виолину Дани који се скраћују и посветила га Жанин Јансен. Од 2016. године чланица је Краљевске шведске академије за музику.

Први део емисије испуниће остварење Ink-Wash on Paper, са поднасловом Дело инспирисано сликама Гунел Волстранд. Техника ове савремене шведске визуелне уметнице, позната као туш на акварел папиру, гради се слојевитим наношењем истих детаља како би се постигла фина сенчења и светлосне нијансе. На први поглед, слике делују као сепија фотографије, а заправо су исцртане руком. Туш на папиру је трајан и неизбрисив – не може се испрати нити се грешке могу исправити. Брита Бистрем је дошла на идеју да напише музичке композиције и обликује их као циклус инспирисана сликама Гунел Волстранд, где свако појединачно остварење одговара једној слици, а посебан фокус усмерила је на испитивање „белине простора” и представљања светлости кроз звук и музику. По објављивању албума, побрала је позитивне оцене критичара који су истакли да ово дело представља „промишљену фузију визуелне уметности и музике; композиторкин глас је ’осетљив, емоционалан и јасно нијансиран’, а композиција представља изузетан пример савремене камерне музике”. Дело садржи седам одломака и писано је за октет.

Други део емисије испуниће дело Поред прозора за виолу, контрабас и препарирани клавир из 2022. године, које је премијерно изведено 15. децембра 2024. у Стокхолму. И у овом остварењу композиторка је инспирацију пронашла у истоименој слици Гунел Волстранд, а која приказује двоје људи загледаних у призор кроз осунчан прозор. Брита Бистрем у музику преноси расположење слике: мешавину уроњености, светлости, меланхолије и смирености, а наслов дела, према њеним речима, ослања се и на филозофију Стива Рајша који истиче да би „музика требало да отвори прозор ка ширем свету”.

Уредница Ирина Максимовић Шашић

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом