понедељак, 21.04.2025, 20:15 -> 14:25
štampajАнтонио Лоли и виолински концерт
У седмој емисији циклуса који приређујемо поводом 300. годишњице рођења италијанског композитора и виолинисте Антонија Лолија, слушаћете дела овог аутора, Франца Бенде и Георга Бенде.
Георг Бенда, само три године старији од Лолија, након образовања и раног периода стваралаштва у Берлину, градио је каријеру у немачком граду Готи. И сам виолиниста, Бенда је написао укупно једанаест концерта за виолину и два концерта за виолу. Слушаћемо Концерт за виолину у Еф-дуру настао је око 1775. године.
Старији брат Георга Бенде, Франц Бенда, дошао је у Берлин 1741. године као већ прослављени виолиниста-виртуоз, преузевши место концертмајстора краљевог оркестра, где је и остао све до своје смрти, 1786. Бенда је стекао огромну репутацију у својој професији, док су критичари хвалили његов високо експресивни израз извођења. Најзначајнији део Бендиног опуса представљају концерти за виолину, од којих је велики део остао у рукопису. Посебно плене лагани ставови Бендиних концерата, који су обликовани кроз певљиве и експресивне мелодије, а чији је патос додатно потцртан специфичном орнаментиком. Слушаћемо Концерт за виолину у Ес-дуру.
Аутор Срђан Атанасовски
Уредница Сања Куњадић
Коментари