Читај ми!

Музика вива – Дела Хенрика Едегора

Слушаћете духовне композиције овог норвешког аутора објављене 2023. године на албуму у издању дискографске куће ECM.

Стваралаштво овог композитора, оргуљаша и диригента, рођеног 1955. године, тесно је повезано за активностима везаним за цркву, те је литургијска пракса често била његов извор инспирације. Уз норвешку фолклорну музику, грегоријанско певање чини један од стубова његовог ауторског опуса, те се на албуму који представљамо у емисији, ови напеви преплићу са оригиналним композицијама заснованим на неким њиховим елементима.

На почетку тако слушате химну „Jesu, dulcis memoria”, на коју се надовезује истоимена Едегорова композиција. Потом следи композиција „O filii et filiae” овог норвешког аутора, која је заснована на петнаестовековној пасхалној химни „Pascha Nostrum”, у којој се објављује Христова смрт. Овај сегмент албума заокружују грегоријански напев Кирије и Патер ностер анонимног композитора из 13. века. У овим делима тако се ’сударају’ сведена звучност средњовековних напева, са бордуном, полифоним наслојавањима и савременим хармонским бојама.

Окосницу овог ауторског издања чини Едегорова композиција „Медитације на празник Свете Марије Магдалене у Нидаросу”, написане 2017. године. Ова светица је била поштована широм хришћанског света, те тако и у Скандинавији, а у средњовековном Нидаросу, односно данашњем Трондхајму, сачуван је рукопис из 13. века са страницама на којма су записани антифони који су се изводили у њену част. Овај текст и оригиналне мелодије чине основу Едегорових „Медитација”, који дословно ’попуњава’ недостајуће делове ових фрагмената, али не као рестауратор, већ песник, уметник, односно стваралац. Једина два у потпуности слободно компонована сегмента су прва и последња медитација, у којој композиторов осећај за хармонију и модалност долази до изражаја.

Уредница емисије: Ивана Неимаревић

 

 

 

 

 

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом