Читај ми!

Теоријски профили

Мерилин Стратерн: Пол и друштвени поредак (3)

У овом седмичном циклусу, до четвртка, 23. јануара, емитоваћемо текст познате британске антрополошкиње Мерилин Стратерн, преузет из седмог поглавља њене књиге „Before and After Gender”, коју је 2016. године године објавила издавачка кућа HAU bookс из Чикага.

Ауторка у тексту анализира представу о романтичној или дворској љубави која се појавила крајем XI века у Прованси, у Француској, одакле се посредством трубадурске поезије проширила на већи део Европе. Реч је о љубавној страсти која на посебан начин мушкарца везује за жену: наиме, он сматра да је дужан да предано служи одређеној госпи, без обзира на то да ли ће његова преданост на крају бити награђена; предмет његове љубави је узвишен и неухватљив, а он као мушкарац и љубавник мора да докаже да је достојан страсти коју би желео да му жена дарује.

Многи научници покушавали су да објасне зашто се уопште у романсама појавила таква представа, која одудара од свега осталог што је историчарима познато о мушко-женским односима из тог доба, нарочито када је реч о статусу жене у стварном животу. Другим речима, поставља се питање историјског контекста који је могао да инспирише како ову нову врсту поетског изражавања, тако и овај нови вид односа између полова.

Према тумачењу које нуди Мерилин Стратерн, слику мушко-женских односа представљених у романсама не би требало да повезујемо с њиховим панданима из стварног живота, зато што романсе, заправо, и нису говориле само, па чак ни првенствено, о томе. Она сматра да је реалистичније и прихватљивије заступати тезу да у фокусу њихове пажње нису били односи између мушкараца и жена, већ односи између самих мушкараца у феудалном друштву, а нарочито обавеза лојалности вазала према господару и претпостављена реципрочна „обавеза” господара да на неки начин награди верно служење и исказану оданост. Одређени подаци сугеришу да су се управо у време настанка и ширења романси појавиле недоумице, сумње и неизвесности у погледу тога на чему би требало да се заснивају служење и оданост, а представе о романтичном безусловном служењу изабраној дами из вишег сталежа, сматра Мерилин Стратерн, нудиле су прикладан модел за симболизацију ових недоумица.

Превод с енглеског: Милица Јеремић
Текст чита: Александар Божовић
Уредник: Предраг Шарчевић

Коментари

Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса
Ruzmarin
Рузмарин – биљни еликсир младости, чува наше памћење и отклања болове