Читај ми!

Музика вива – Дела аустралијских композитора

Слушаћете остварења Лизе Лим и Ендрјуа Шулца

На почетку емисије, чућете оркестарско дело Седеф, окер, врпца од косе композиторке Лизе Лим. Ова уметница, рођена 1966, се у својим делима често окреће темама у којима се укрштају различите културе, питања екологије или духовности, те могућности људског опажања времена или саме музике. Композиција коју чете чути посвећена је испитивању феномена одсјаја који заузима важно место у абориџинској уметности и култури. Квалитети као што су „одсјај, светлост или дугине боје” по њеном мишљењу, истовремено прикривају, али и указују на присуство безвремене духовности. Саму идеју за настанак ове композиције, Лиза Лим је пронашла у пракси племена Бад, који користе светлуцаву унутрашњост шкољки прекривену окер земљом, коју каче на врпце направљене од косе, како би их младићи користили у процесу иницијације. Обмотавајући жице око гудала, Лиза Лим постиже необичан звук на виолончелу, изазивајући да се вибрације крећу на неочекиван начин, а поступак необичног кретања се постепено прелива и у оркестар, стварајући „турбулентни траг”.

У емисији ћете чути композицију Компас ове ауторке, написану за оркестар, соло флауту и диџериду. Дело започиње песмом свирача на диџеридуу, који изговара текст преведен са језика народа Калкатунгу, из Квинсленда. Хибридна природа инструменталне палете коју користи ова аутора, посебно долази до изражаја у овом делу, где се један од традиционалних аустралијских абориџинских инструментат удваја са западњачком флаутом и савременим, апартно третираним оркестром.

Поред остварења Лизе Лим, чућете и Концерт за обоу, кларинет, хорну и фагот под називом Мали опус 101 Ендрјуа Шулца. Овај аустралијски аутор, рођен 1960. године, написао је ово дело као својеврсну „концертантну симфонију”, у којој се истиче међусобна игра мале групе дувачких инструмената. Дело је написано у три става, а сваки је инспирисан понашањем црних лабудова, односно „малија” како се на једном од абориџинских језика називају ове птице. У Шулцовој визији, дрвени дувачи представљају ове животиње, док оркестар ствара њихово окружење, односно реке и језера на којима бораве.

Уредница емисије: Ивана Неимаревић

Коментари

Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса
Ruzmarin
Рузмарин – биљни еликсир младости, чува наше памћење и отклања болове