четвртак, 19. дец 2024, 22:45
Имагинарна едиција
Бјунг-Чул Хан: Инфократија (4)
У овом седмичном циклусу, који ће бити на програму до петка, 20. децембра, можете слушати делове књиге „Инфократија: Дигитализација и криза демократије”, коју је 2021. године објавила издавачка кућа Matthes & Seitz из Берлина.
У овој краткој књизи, корејско-немачки филозоф Бјунг-Чул Хан показује како свеприсутна дигитализација и све већа пролиферација информација – или, како он каже, „цунами информација” – изазивају епохалне структуралне промене у јавној сфери и доводе до савремене кризе демократије, али, шире, и до постепеног али неумитног разграђивања појма истине, па чак и до разграђивања саме стварности. Данашње изборне кампање, на пример, воде се као информациони ратови у којима се користе сва расположива техничка и психолошка средства. Такозвани ботови, аутоматизовани лажни налози на друштвеним мрежама, шире лажне вести и на тај начин утичу на формирање политичких мишљења, док армије „тролова” интервенишу у изборним кампањама намерно ширећи дезинформације. У политичком дискурсу доминантну позицију заузимају пропаганда и теорије завере. Захваљујући дигиталној психометрији и „психополитици”, утицај на понашање бирача врши се заобилажењем рационалног размишљања и свесног доношења одлука. Тај нови облик владавине, иза којег стоји информациони режим са својим big data као кључним ресурсом, Бјунг-Чул Хан крсти именом „инфократија”.
Као сушта супротност некадашњих „великих наратива”, big data су акумулација означитеља који су испражњени од значења и смисла и који се могу прикладно читати и тумачити на било који начин који одговара тренутним потребама. Једини начин да се томе супротставимо, сматра Хан, јесте обнова и неговање парезије (гр. παρρησία), храброг говорењa истине. Демократија је могућа једино тамо где се улаже напор да се говори истина, а „брига за истину” је одговорност не само филозофа, научника и политичара, него и свих грађана.
Превод: Ивана Вујановић
Текст чита: Александар Божовић
Уредник: Предраг Шарчевић
Коментари