Фестивал музике и игре у Гранади 2024

Репродуковаћемо снимак концерта одржаног 30. јуна у Палати Карла Петог који нам је уступљен посредством међународне размене чланица Еурорадија. Том приликом наступио је Париски оркестар под управом Клауса Мекелеа, а на програму су била остварења Волфганга Амадеуса Моцарта, Клода Дебисија и музика из балета „Петрушка” Игора Стравинског у верзији из 1947. године, којом је и започело концертно вече.

Стравински је на овом сценском остварењу радио у периоду од 1910. до 1911. године, да би га 1947. прерадио додајући му нешто већи инструментални корпус. Заснована на четири слике, радња балета Петрушка обојена је елементима руског фолклора, док се као главни ликови појављују Петрушка, Арапин и Балерина. Дело одликује композиторов експресионистички хармонски језик који посебно наглашава битонални мотив Петрушке. Наиме, Петрушкин акорд или бикорд, како се често у литератури означава, састављен је од два трозвука који су удаљени један од другог у интервалу тритонуса. Иначе, Петрушка је компонована за балетску трупу Сергеја Дјагиљева, а премијерно изведен 13. јуна 1911. године у театру Шатле у Паризу.

Друга тачка била је симфонијска поема Прелид за поподне једног фауна Клода Дебисија, која се убраја међу ремек-дела музичког импресионизма. Дебиси ју је писао 1894. године инспирисан поемом Поподне једног фауна Стефана Малармеа.

Концерт је заокружила Симфонија у Де дуру, број 31, Кехлова ознака 297 Волфганга Амадеуса Моцарта, названа Париска, једна од најпознатијих у опусу овог бечког класичара.

Уредница Ирина Максимовић Шашић

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње