Музика вива – Дела Сали Бимиш

Слушаћете композиције ове британске ауторке настале током њених резиденцијалних боравака у Шкотској и Шведској.

Рођена 1956, Сали Бимиш је музичко образовање стекла као виолисткиња, да би се након селидбе у Шкотску 1990. године, посветила и композиторској каријери. У њеном опусу налази се преко 200 композиција најразличитијих жанрова у којима Бимишова комбинује елементе класичне, западноевропске музике са елементима џеза и шкотског фолклора. Написала је већи број порудбжина за угледне институције у Великој Британији, укључујући фестивал Промс, а дела која ћете слушати у вечерашњој емисији настала су током ангажмана ове уметнице као резиденцијалне композиторке Шведског и Шкотског камерног оркестра.

На почетку ћете чути композицију Whitescape – Бели предео, која је настала као продубжина Шкотске опере и Фестивала у Брајтону. Инспирацију је пронашла у личности Мери Шели – њеном животу испуњеном несигурношћу и траумама, али и њеним књижевним завештањем, романом Франкенштајн или модерни Прометеј. Композиторка се у овом делу фокусирала на описе снова и пејзажа у роману Мери Шели желећи да их искористи као интерлудијуме за своју нереализовану оперу. У делу се појављују мотиви леда и усамљености, напуштања, који постоје и у књижевном предлошку, али и фрагменти детиње мелодије са пратњом глокеншпила, који би требало да асоцирају на тешко детињство Мери Шели.

Концерт за виолу и оркестар број 2, под називом Поморац инспирисан је истоименом средњовековном енглеском поемом у којем је метафором путовања по немирном мору, представљен живот који се завршава у „небеској луци”. Ову тему ауторка је пре концерта искористила у једној краткој композицији за виолину, а потом и у клавирском трију са наратором.

У емисији ћете чути и композицију Sangsters, која је, као и Концерт за виолу, инспирисана једном песмом. Три стиха песме повезана су са три става композиције – првим, у којем преовладава звук високих инструмената, светао и лаганог карактера; мрачним другим ставом, у којем се чују одзвуци традиционалне шведске хорске музике и завршним, трећим, у којем Сали Бимиш уводи и елементе шкотског фолклора.

Уредница емисије: Ивана Неимаревић

 

 

 

 

 

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом