Читај ми!

Уметност интерпретације – Обоиста Франсоа Лело

Слушаћете дела Георга Филипа Телемана, Јохана Непомука Хумела, Лучана Берија, Камија Сен-Санса и Волфганга Амадеуса Моцарта.

Француски обоиста, композитор и педагог Франсоа Лело, рођен је 1971, а професионалну каријеру започео је са осамнаест година када је постао први обоиста Париске опере. До данас, стекао је репутацију једног од најбољих обоиста своје генерације, наступајући са најпознатијим оркестрима и у најзначајнијим концертним дворанама и фестивалима, изводећи репертоар од барока до савремених композиција. Између осталих, одржао је концерте у Дворани Берлинске филхармоније, у Позоришту Шанзелизе, Сиднејској опери, Линколн центру, дворани Концертгебау и многим другим, наступајући са диригентима као што су Пјер Булез, Марис Јансонс, Колин Дејвис, Мјунг-Вун Чунг, Данијел Хардинг, Томас Даусгард, Иван Фишер, Волфганг Завалиш и Алан Гилберт.

Оно што издваја Лелоа, јесте широк спектар његових интересовања, односно посвећеност интерпретацијама дела из најразличитијих историјских епоха – од барокних остварења до композиција које су савремени аутори написали за овог обоисту. Захваљујући његовим сарадњама са ауторима као што су Николас Бакри, Жил Силверстрини, Ерик Танги, Тијери Ескеш, Гија Канчели и Микаел Жарел, обогаћен је репертоар за обоу, делима неких од водећих савремених композитора.

Поред свирања обое, Франсоа Лело је временом почео да наступа и као диригент, најпре камерних ансамбала, а потом и симфонијских оркестара. Тако се нашао пред пултом ансамбала као што су Симфонијски оркестар Шведског радија, Сиднејски симфонијски оркестар, Јапанска филхармонија, Париски камерни оркестар, Националним оркестром из Лиона, Тонкинстлер оркестар и многи други. Недавно, именован је за „уметничког партнера” Камерате из Салцбурга, а у сезони 2025/26. преузеће и место уметничког директора Камерне академије из Потсдама.

Лело је посвећен и камерној музици, те редовно наступа као члан октета Ансамбл Париз-Бастиља и секстета Les Vents Français. Нјегови стални партнери на реситалима су харфисткиња Изабел Морети, виолинисткиња Лиса Батијашвили и пијанисти Еманиел Стросе и Ерик Лесаж.

Франсоа Лело се бави и педагогијом, радећи као професор на Високој школи за музику и позориште у Минхену.

Овај свестрани обоиста је објавио више издања за дискографску кућу SONY Classical, са делима Јохана Себастијана Баха, Моцарта, Штрауса, Чимарозе, Белинија, Марчела, Вивалдија, Глука и Паскулија и других аутора. Године 2016, објавио је награђивани албум са делима Хумела и Хајдна, а његово последње издање на којем наступа као обоиста објављено је 2020, под називом „Добродошли у Француску”, на којем се налазе дела Сен Санса, Дитијеа, Дебисија и савременог аутора Тјерија Пекуа. Овог уметника ког критика описује као „диригента и солисту са импозантном харизмом и музичким умећем” који је познат по својој „неукротивој енергији, узбудљивости и музичкој јасноћи”.

Уредница емисије: Ивана Неимаревић

 

Коментари

Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса
Ruzmarin
Рузмарин – биљни еликсир младости, чува наше памћење и отклања болове