Читај ми!

Уметност интерпретације – Обоиста Франсоа Лело

Слушаћете дела Георга Филипа Телемана, Јохана Непомука Хумела, Лучана Берија, Камија Сен-Санса и Волфганга Амадеуса Моцарта.

Француски обоиста, композитор и педагог Франсоа Лело, рођен је 1971, а професионалну каријеру започео је са осамнаест година када је постао први обоиста Париске опере. До данас, стекао је репутацију једног од најбољих обоиста своје генерације, наступајући са најпознатијим оркестрима и у најзначајнијим концертним дворанама и фестивалима, изводећи репертоар од барока до савремених композиција. Између осталих, одржао је концерте у Дворани Берлинске филхармоније, у Позоришту Шанзелизе, Сиднејској опери, Линколн центру, дворани Концертгебау и многим другим, наступајући са диригентима као што су Пјер Булез, Марис Јансонс, Колин Дејвис, Мјунг-Вун Чунг, Данијел Хардинг, Томас Даусгард, Иван Фишер, Волфганг Завалиш и Алан Гилберт.

Оно што издваја Лелоа, јесте широк спектар његових интересовања, односно посвећеност интерпретацијама дела из најразличитијих историјских епоха – од барокних остварења до композиција које су савремени аутори написали за овог обоисту. Захваљујући његовим сарадњама са ауторима као што су Николас Бакри, Жил Силверстрини, Ерик Танги, Тијери Ескеш, Гија Канчели и Микаел Жарел, обогаћен је репертоар за обоу, делима неких од водећих савремених композитора.

Поред свирања обое, Франсоа Лело је временом почео да наступа и као диригент, најпре камерних ансамбала, а потом и симфонијских оркестара. Тако се нашао пред пултом ансамбала као што су Симфонијски оркестар Шведског радија, Сиднејски симфонијски оркестар, Јапанска филхармонија, Париски камерни оркестар, Националним оркестром из Лиона, Тонкинстлер оркестар и многи други. Недавно, именован је за „уметничког партнера” Камерате из Салцбурга, а у сезони 2025/26. преузеће и место уметничког директора Камерне академије из Потсдама.

Лело је посвећен и камерној музици, те редовно наступа као члан октета Ансамбл Париз-Бастиља и секстета Les Vents Français. Нјегови стални партнери на реситалима су харфисткиња Изабел Морети, виолинисткиња Лиса Батијашвили и пијанисти Еманиел Стросе и Ерик Лесаж.

Франсоа Лело се бави и педагогијом, радећи као професор на Високој школи за музику и позориште у Минхену.

Овај свестрани обоиста је објавио више издања за дискографску кућу SONY Classical, са делима Јохана Себастијана Баха, Моцарта, Штрауса, Чимарозе, Белинија, Марчела, Вивалдија, Глука и Паскулија и других аутора. Године 2016, објавио је награђивани албум са делима Хумела и Хајдна, а његово последње издање на којем наступа као обоиста објављено је 2020, под називом „Добродошли у Француску”, на којем се налазе дела Сен Санса, Дитијеа, Дебисија и савременог аутора Тјерија Пекуа. Овог уметника ког критика описује као „диригента и солисту са импозантном харизмом и музичким умећем” који је познат по својој „неукротивој енергији, узбудљивости и музичкој јасноћи”.

Уредница емисије: Ивана Неимаревић

 

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње