Читај ми!

Музеј звука – Песмарица из Глогова

У вечерашњој емисији можете пратити композиције сачуване у рукопису који је настао око 1480. године у шлеском граду Глогову, на граници Пољске и Бранденбурга.

Печат на првој страни тенорске свеске, потврђује да је овај вредан манускрипт припадао катедрали у Глогову, али је до 1941. године чуван у Пруској државној библиотеци у Берлину. Након Другог светског рата, нестао је из ове колекције, да би се појавио 1977, у Јагелонској библиотеци у Кракову, где се и данас чува. У питању је изузетно вредан рукопис, написан на квалитетном папиру, са украшеним иницијалима, у којем се налазе световне и духовне композиције настале у Шлезији у периоду позне готике, на самом крају средњег века, у провинцијалном, али изузетно плодном културном пејзажу. Рукопис се састоји од три свеске, са деоницама дисканта, тенора и контратенора и садржи 294 претежно трогласних напева, што је у то време већ била превазиђена пракса. У питању је шаренолика мешавина световних и духовних комада коју чине седамдесет песама на немачком језику, једна на италијанском и једна словенска песма, два кводлибета, шездесет једна инструментална композиција, као и 158 вокалних комада – химни, антифона, секвенци и респонзоријума на латинском језику. Рукопис је плод рада само једног писара, ако се изузме последњи комад у збирци. Да ли је писац био само сакупљач ових комада, или можда и композитор неких од напева, данас није могуће утврдити. Само неколико композиција из „Песмарице из Глогова” могу се пронаћи и у другим рукописима или оновременим штампаним издањима.

Музички, у овим делима препознајемо комплексне полифоне радове, али и једноставност химничних напева, које су изводили црквени певачи, али и становници града. Иако је у питању рурални регион, близина великог центра какав је био Вроцлав, утицао је да се и у Глогову формира слој образованог становништва, аристократа, црквеног клера и грађана, који су долазили из свих кутака царства – од Чешке, Пољске, Мађарске, али и франко-фламанске регије и Италије, и који су сви учествовали у неговању музичке праксе у овом граду.

Уредница емисије: Ивана Неимаревић

 

 

 

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње