Читај ми!

Из архиве Радио Београда

Сто година Радио Београда

У другој емисији мини циклуса посвећеног обележавању 100 година Радио Београда подсетићемо се улоге наше куће у суоснивању Међународне уније за радиофонију, чији је данашњи наследник Европска унија емитера, познатија као EBU. Репродуковаћемо снимак директног преноса које је Трећи програм остварио 1968. године, као и снимке који су послати у размену чланица уније 1987. и 2013. године.

Међународна унија за радиофонију основана је у Женеви 3. и 4. априла 1925. године, као прва асоцијација радио-дифузних организација. Унија је радила све до Другог светског рата, а прекид траје све до 1946. године. Као последица послератног хладноратовског сукоба, дошло је до њеног распуштања и оснивања две нове међународне организације: Европске уније за радио-дифузију – данашње Европске уније емитера, EBU, са седиштем у Женеви и Међународне организације за радио-дифузију – OIP, са седиштем у Прагу, а која после појаве телевизије мења име у OIRT. До обједињавања је дошло 1993. године тако што се OIRT расформирао, а њихови чланови су сукцесивно прешли у Европску унију емитра – EBU.

Према речима Ивка Пустишека – некадашњег генералног секретара Радио-телевизије Југославије, оно што је интересантно за историју наше радио-дифузије и њеног ућешћа у раду поменутих асоцијација, јесте мало позната чињеница да је Радио Београд суоснивач прве међународне организације у тој области. О томе је писмом 17. јула 1925. године генерални секретар ТЕСАФИ-ја, господин Табуи, обавестио министра пошта и телеграфа Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца. Он пише да је основана Међународна унија за радиофонију, са сталним седиштем у Женеви и да је њен циљ сарадња радиодифузних организација и развој радиофонских емисија, у чему учествује и тадашња Краљевина Југославија. Сам господин Табуи изабран је за једног од два потпредседника уније, а за председника је био изабран адмирал Карпиндејл, директор Би-Би-Сија.

Наредних година, наша кућа, касније Југословенска радио-телевизија, је својим угледом и ауторитетом имала значајан утицај на збивања у културном животу, нарочито посредством EBU-а, подржавајући све акције удружења које су служиле учвршћивању развоја културне делатности и афирмацији културе у европским размерама. Сарадња у оквиру Међународне уније емитера била је, а и данас је, прозор у свет за све оно што се одвија у музичком животу наше земље и у иностранству. Тако је 1988. Симфонија Етерофоника Слободана Атанацковића доспела на програме више од 35 радио станица у свету, што је до тада био незапажен успех југословенске музике. Симофонија је на Међународном Роструму композитора у Паризу уврштена у десет најзначајнијих дела музичке продукције у свету.

Осим Симфоније Етерофоника Слободана Атанацковића, у вечерашњој емисији слушаћете Камерну музику за женски глас, кларинет, виолончело и харфу Лучана Берија и Прелид за поподне једног фауна Клода Дибисија.

Уредница емисије Марија Вуковић

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње