Читај ми!

Научни скупови

Милица Мустур: Поетолошка и аутопоетичка читања средњег века у есејима Јевгенија Водолазкина

У емисији Научни скупови, од понедељка, 30. септембра, до петка, 4. октобра, слушате снимке са Међународног научног скупа „Нова средњовековља – средњи век у модерној књижевности у уметности”, који је одржан од 9. до 11. септембра у Галерији Педагошког музеја у Београду. У другој емисији овог циклуса можете пратити излагање Милице Мустур „Разборито ћаскање о средњовековљу: поетолошка и аутопоетичка читања средњег века у есејима Јевгенија Водолазкина”.

Поетика средњовековне књижевности конститутивна је за прозу савременог руског писца и филолога Јевгенија Водолазкина. У есејима, мемоарским записима и интервјуима, публикованим у збиркама огледа Дом и оствро или инструмент језика и Иди неустрашиво, Водолазкин се аутопоетички изјашњава о саодносу средњовековне (конкретније – староруске) и постмодернистичке поетике у сопственом делу. Поред реферисања на лична формативна начела, огледи доносе и Водолазкинову општију поетолошку и, донекле, културолошку рефлексију о релацији између средњег века и савременог историјског тренутка. Поетолошки, аутор бележи реактуелизацију поступака староруске писмености у књижевности постмодернизма и каталогизује упадљиве корелације, попут начела фрагментарности, одсуства узрочно-последичног принципа у наративној структури текста, слабљење ауторске инстанце и слично.

Замеци културолошке дебате налазе се у Водолазкиновој тези о паралелама између средњовековног и савременог „типа мишљења” и „доживљаја света”, то јест између старе и нове епистеме, као и у њиховој класификацији културноисторијских раздобља по моделу средњи век–ренесанса–нова културна епоха, уз закључну претпоставку да културни лик актуелне епохе наликује синтези средњег века и ренесансе. Милица Мустур полази од претпоставке да Водолазкинова аутопоетичка и општа поетолошка размишљања на линији средњи век–савремено доба завређују, најпре, да буду објективно изложена, имајући у виду доминантну перцепцију аутора као једног од најрелевантнијих обновитеља средњовековне поетике и тематике у савременој књижевности (и, уз Умберта Ека, једног од најуспешнијих аутора са профилисаним и уметничким утемељењем у средњем веку). Поред тога, ауторка излагања ће навести и неколико проблематичних места Водолазкинових текстова, што је последица опредељења за писање на граници између озбиљне поетолошке анализе и необавезног „ћаскања о средњовековљу”.

У сутрашњој емисији можете слушати излагање Бојана Јовића „Неке савремене тематизације мотива земље Дембелије”.

Уредница циклуса Тања Мијовић.

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње