Читај ми!

Музеј звука – Мисе Анибалеа Падована

У вечерашњој емисији представићемо две мисе Анибалеа Падована које је ансамбл Чинквећенто објавио у мају ове године за издавачку кућу Хајпирион.

Овај, данас заборављени италијански композитор и оргуљаш, био је представник позноренесансне венецијанске школе. Рођен је у Падови, 1527. године, те отуда потиче и његово презиме – Падовано. Нису остали сачувани подаци о раном периоду његовог живота, али се 1552. године његово име појављује у архивама Базилике Светог Марка у Венецији, где је био ангажован као први оргуљаш најзначајније цркве у Млетачкој републици. На овој позицији, Падовано је остао наредних четрнаест година, да би 1566. ступио у службу династије Хабзбурга, најпре као оргуљаш, а потом и капелмајстор на двору у Грацу. Преминуо је 1575. године. Током боравка у Венецији, Падовано је радио са неким од најбољих певача и композитора тог доба, као што су Адријан Виларт, Чипријано де Роре и Андреа Габријели.

Анибале Падовано је објавио неколико збирки мотета, миса и мадригала, али је ипак остао пре свега упамћен по својој инструменталној музици. Наиме, овај аутор је био један од првих композитора ричеркара, форме која је посебно била популарна у позној ренесанси и раном бароку. Такође, био је познат и као аутор токата, у којима су се смењивали имитациони и импровизациони одсеци, наговештавајући каснији стил негован у венецијанској школи.

Савременици су такође били импресионирани његовим умећем – теоретичар Винченцо Галилеј га је описао као једног од ретких уметника који „заиста знају како добро да свирају и компонују”, а 1600. године, теоретичар Ђовани Артузи описао је Падована као „човека од велике вредности”.

Уредница емисије: Ивана Неимaревић

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње