Читај ми!

Импровизоријум – Пројекат "Lorraine" Ентонија Брекстона

У наредне две емисије представићемо избор композиција са четворотомног сета "Lorraine" овог америчког композитора и саксофонисте.

Ентони Брекстон  је током 2022. године на европској турнеји у Вилњусу, Болоњи, Антверпену и Риму представио композициони систем који се налази у основи најновијег пројекта “Lorraine” за четири саксофона. Музички прототип пројекта “Lorraine” представља нови систем поетике, „променљиви и фантазијски простор“ који за композитора представља „ниво етра“, за разлику од „приземног“ нивоа који је истраживао до ове тачке са својом „три-центричном конструкцијом мисаоне јединице“, на којој је заснивао већи део своје музичке продукције од 1980-тих па надаље.

Пратећи га у овој најновијој фази, поново срећемо музичаре који су били део његових концептуалних „музичких система” последњих година, попут састава Ghost Trance Music, Trillium, Falling River Music, Sonic Genome, у улози инструменталиста или диригената оркестра, као што су Џејмс Феј, Крис Џонас и Ингрид Лауброк, коју је заменио Андре Вида само за наступ у Вилњусу.

Посебност овог новог пројекта је додатак електронике, интерактивног система у реалном времену, који је Брекстон развио користећи платформу Super Collider, која делује скоро као пети импровизовани члан ансамбла. У есеју који прати програмску књижицу овог сета од четири компакт диска, римски музиколог Марио Гамба даје детаљну компаративну анализу понуђених радова, описујући их као „четири бескрајна путовања“ која, укрштајући широк спектар инструменталних и стилских приступа, одјеке бапа, екстремно слободне, деликатне комаде монтевердијанске природе, коначно нове музике како се она данас схвата, а то су микротоналност/мултимедија/лиризам, прати историјски траг између ауторове прошлости и садашњости, као и што пружа увид у његову „музику која ćе доћи“, за коју се уосталом, већ сада може рећи да је и заиста овде.

У првој од две емисије у којима ћемо представити избор композиција из новог опуса Ентонија Брекстона, једне од најзначајнијих личности експерименталне музике друге половине 20. и почетка 21. века слушаћемо Брекстонов саксофонски квартет на снимцима са концерата у Вилњусу и Болоњи.

Ентони Брекстон свира алт, сопран и сопранино саксофон и користи електронику, Џејмс Феи свира алт и сопранино саксофон, Крис Џонас свира алт и тенор саксофон, а Андре Вида на снимку из Вилњуса свира баритон тенор и сопрано саксофон, док је на осталим снимцима уместо њега присутна Ингрид Лауброк  на сопран и тенор саксофону. Дискографска продукција при фестивалу Angelica у Болоњи, I Dischi di Angelica је почетком априла објавила овај сет дискова.

Аутор емисије: Миленко Мићановић

 

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи