Читај ми!

Светске музичке позорнице

Репродуковаћемо снимак концерта који су чланови Симфонијског оркестра Финског радија и диригент Сакари Орамо одржали 31. јануара у Музичком центру у Хелсинкију, а који нам је уступљен посредством међународне размене чланица Еурорадија.

Солиста је био Инмо Јанг који је са овим уметницима интерпретирао солистичку деоницу у Првом виолинском концерту у Де дуру, опус 19 Сергеја Прокофјева. Поред овог остварења, на програму су биле Симфонија у фис молу, опус 41 Доре Пејачевић, као и свита Љубавник, опус 14 Јана Сибелијуса, којом је започео концерт.

Године 1894. Сибелијус је овенчан другом наградом на Хорском такмичењу Универзитета у Хелсинкију за комад Rakastava, односно Љубавник, који је наменио мушком хору, а дело је писао на стихове из збирке старих финских народних љубавних песама. Четири године касније направио је верзију за мешовити хор, а 1911. и свиту за гудачки оркестар, означивши је као опус 14.

Премијеру Првог виолинског концерта у Де дуру, опус 19 Сергеј Прокофјев је планирао да уприличи у Санкт Петербургу новембра 1917, међутим, у години Великог рата, потом и Октобарске револуције, одустао је од свог плана, а убрзо је и напустио Русију. Тек 1923. у Паризу дело је премијерно изведено, међутим није одмах наишло на топао пријем. Наиме, тада је млади Жорж Орик дао Прокофјеву злонамерну критику рекавши да дело „звучи као Менделсон”, а премијери су присуствовали и великани уметничке сцене попут Пабла Пикаса, Артура Рубинштајна, Нађе Буланже, Карола Шимановског, као и мађарски виртуоз Јозеф Сигети, који се касније ангажовао да Први виолински концерт Сергеја Прокофјева буде представљен у правом светлу.

Солистичку деоницу свираће млади виолиниста Инмо Јанг, који је овенчан првим наградама на Паганинијевом такмичењу 2015. и Сибелијусовом такмичењу 2022. године, на којем је добио и специјално признање за најбоље извођење порученог дела – Каприса Магнуса Линдберга. Занимљиво је да је на Сибелијусовом такмичењу председник жирија био Сакари Орамо који је за овог уметника рекао следеће: „То је неодољив и изузетно надарен виолиниста који плени лакоћом музицирања и професионалношћу у приступу делима која изводи”. Иначе, Инмо Јанг је започео студије виолине у родној Јужној Кореји, да би их у периоду од 2013. до 2019. наставио у Бостону, а потом и у Берлину. Наступао је на фестивалима у Америци; музицирао је са Националним оркестром Француског радија, Данским националним симфонијским оркестром и Филхармонијом из Сеула. Његов репертоар испуњен је остварењима виолинске литературе романтизма и двадесетог века, али он често свира и дела савремених аутора, попут Првог виолинског концерта јужнокорејске композиторке Унсук Чин.

Концерт је заокружен Симфонијом у фис молу, опус 41 Доре Пејачевић, коју је ова хрватска композиторка писала 1916, а потом и ревидирала 1920. године када је дело премијерно и са великим успехом изведено у Дрездену.

Уредница Ирина Максимовић Шашић

 

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње