Читај ми!

Грамофонија – Световне кантате Јохана Себастијана Баха

Репродукујемо снимке „Кантате о кафи” и „Сељачке кантате” Јохана Себастијана Баха које изводе сопран Лиза Ото, тенор Јозеф Траксел и баритон Дитрих Фишер-Дискау. Хором катедрале Свете Хедвиге и члановим Берлинске филхармоније диригује Карл Форстер. Емитујемо записе са винила који је објавила продукцијска кућа Серафим 1970. године.

Компанију Серафим је основала кућа Ејнџел, у склопу И-Ем-Ај корпорације 1966. године у Сједињеним Америчким Државама као подружницу која ће бити посвећена архивским снимцима, реиздањима и увозним записима који претходно нису били објављивани у Америци. Издања са овом етикетом, попут плоче коју вечерас емитујемо, добро илуструју систем светске дистрибуције звучних записа И-Ем-Аја путем мањих компанија и издавача који делују под његовим окриљем. Тако је снимак Бахових чувених световних кантата забележен у Берлину 1960. године у продукцији компаније Електрола. Ова компанија је једна од настаријих у Немачкој и основана је 1925. као пандан британској кући Хиз мастерс воис, од стране истог власника, Грамофон компани. Након рата су обе компаније постале део И-Ем-Аја, те је овај Бахов снимак објављен у обе земље са етикетама обеју компанија. Након 1969. године и реорганизације ове корпорације, плоча је у Немачкој поново објављена, али под оригиналним логом И-Ем-Аја и то у едицијама „Класици за задовољство” и „Мајсторска дела” које су биле посвећене реиздањима успешних снимака. Поред тога, плоча је дистрибуирана и путем фирме Одеон, која је такође након Другог светског рата пословала у оквиру И-Ем-Аја, а биле су доступне и преко британског поштанског сервиса „Светски клуб плоча” који је испоручивао снимке и у Аустралију и Нови Зеланд. Овај сервис је постао део корпорације И-Ем-Ај 1965. године. Током две деценије је на овај начин објављено више од двадесет верзија овог снимка доступних у целом свету.

Значајно је поменути да је плоче са етикетом Серафим попут ове коју вечерас емитујемо израђивала још једна подружница И-Ем-Аја у Сједињеним Америчким Државама, компанија Капитол рекордс. Овог издавача је британска корпорација купила 1955. године у време када је Капитол важио за једног од шест најзначајнијих музичких продукција у Америци, са дистрибуцијом на свим већим европским тржиштима. Све до 1979. године је Капитол пословао под својим логом, када је интегрисан у И-Ем-Ај „светску дивизију” коју су чиниле компаније у власништву ове корпорације ван Велике Британије. Иако је ова плоча произведена у Капитолу, ниједно издање није објављено са логом те компаније.

Аутор емисије Милан Милојковић
Уредница Сања Куњадић

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом