Век хармонике

„Дуа за хармонијум и клавир” Милоша Миливојевића и Сајмона Калахана

Ово издање прошле године објавила је британска дискографка кућа Нимбус рекордс.

Популарност хармонијума у другој половини 19. века донела је са собом увећање репертоара камерне музике, нарочито у Француској, где га је и конструисао париски градитељ Дебен 1840. године. На албуму су објављена дела француских аутора: Александра Гилмана, Камија Сен-Санса и Сезара Франка, а улогу хармонијума преузима хармоника будући да производи звук на скоро идентичан начин.

Након завршене средње Музичке школе као ђак генерације, у класи реномираних професора Радомира Томића и Војина Васовића, Милош Миливојевић је 2002. постао стипендиста Краљевске музичке академије у Лондону. Од почетка професионалне каријере британска критика издваја Милоша Миливојевића као талентованог уметника, који својим интерпретацијама показује да је „неустрашив” виртуоз, а неке позитивне критике објављене су и у угледним дневним листовима попут Индипендента, Гардијана и Тајмса.

Стенвејев уметник, Сајмон Калахан, познат је по интерпретацији репертоара који делом обухвата стандардни солистички репертоар 19. и 20. века, а делом ретке и недовољно истражене композиције британских аутора. Његова репутација и искуство камерног музицирања резултирали су позицијом Музичког директора у лондонском Конвеј холу. На тај начин Калахан наставља традицију очувања и неговања једне од најдуговечнијих концертних сезона камерне музике у Европи, која је покренута давне 1887. године.

Калахан је истраживао репертоар за дуо хармонике и клавира, који, према његовим речима има толико могућности и даје „диван спектар звучних боја”, али је и способан да дочара и оркестарску звучну палету. Због тога су ови уметници, откривши свет дела за хармонијум француских аутора XIX века, одлучили да им подаре нов живот у аранжманима за хармонику и клавир.

Уредница Марија Вуковић

 

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње